x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

 • Rzym
 • Wenecja
 • Mediolan
 • Florencja

» » Corniglia

Corniglia

prowincja: La Spezia, region: Liguria, Włochy

Corniglia
Corniglia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Corniglia jest jednym z pięciu miasteczek liguryjskiego Parku Narodowego Cinque Terre. W przeciwieństwie do pozostałej czwórki, Corniglia jako jedyna nie jest położona bezpośrednio przy morzu. Centrum miasteczka znajduje się około stu metrów nad poziomem morza, a zejście do portu możliwe jest po stromych schodach. Takie usytuowanie daje możliwość podziwiania wybrzeża z nieco wyższej perspektywy. Miasto zbudowane zostało na szczycie stromego skalistego klifu i dziś liczy 300 mieszkańców.

Już od czasów rzymskich tereny wokół Corngilii zagospodarowane były przez tarasowo ułożone winorośle. Mieszkańcy osady jako pierwsi w szeroko rozumianym regionie musieli opracować kaskadową budowę winnic, co na ówczesne czasy było niezwykle zaawansowane. Do dziś produkuje się tu słynne lokalne białe wino wytrawne. Można go spróbować w każdym miejskim barze. Degustatorzy wina uważają, że w białym winie z Cinque Terre wyczuwalna jest morska świeżość wynikająca z intensywnych podmuchów liguryjskiej bryzy. Trudno powiedzieć jakie to ma znaczenia dla przeciętnego śmiertelnika, który nie jest ekspertem w dziedzinie win. W Corniglii za dzbanek lokalnego wina do obiadu w restauracji zapłacimy około 6 euro. Warto więc spróbować.

Uliczki Corniglii są wąskie, a z okien kolorywch kamieniczek rozpościera się niezapomniany widok na morze. W przeciwieństwie do pozostałych miasteczek Cinque Terre budynki są tutaj nieco niższe (przypominające zabudowę miast usytuowanych w głębi lądu), jedynie pierwsza od morza linia zabudowany posiada wyższe kamieniczki. Corniglia wydaje się być nieco bardziej spokojnym miejscem niż sąsiednia Vernazza.

Cinque Terre mapa
KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ - Cinque Terre mapa (źródło: oficjalna strona Parco Nazionale Delle Cinque Terre)

Corniglia słynie w świecie z niezwykle elitarnej plaży naturystycznej Guvano Beach. Jest to ukryta plaża, do której droga przypomina przygodę z filmu. Można tam trafić przez tajemny, nieoświetlony tunel lub skręcając ze szlaku w określonym miejscu. Plaża chętnie odwiedzana jest przez amerykańskie i japońskie zakochane pary. Szczegóły dotyczące sposobu dotarcia do plaży opisane są w dalszej części naszego przewodnika.

trasy trekkingowe Cinque Terre
KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ - Cinque Terre - trasy trekkingowe (źródło: oficjalna strona Parco Nazionale Delle Cinque Terre)

Park Narodowy Cinque Terre, który został założony jako pierwszy z Parków Narodowych we Włoszech w 1999 r., to nie tylko malownicze miasteczka i plaże. Jedną z głównych atrakcji Parku, są także liczne trasy trekkingowe. Ścieżki łączące poszczególne miasteczka i punkty turystyczne posiadają zróżnicowany poziom trudności. Najłatwiejsza i najkrótsza do przebycia trasa, to słynna "Droga Miłości", która przebiega po płaskiej, wybrukowanej promenadzie. Dla osób bardziej wytrzymałych, ale jednak nie przygotowanych na górskie wyprawy, godna polecenia jest trasa z Corniglii do Vernazzy (lub odwrotnie). Przejście zajmuje około 60 do 90 minut w zależności od tempa. Po drodze widoki są naprawdę imponujące. Z oddali i z góry można podziwiać Corniglię i Vernazzę. Widać linię kolejową biegnącą wzdłuż wybrzeża oraz zatoczki skaliste, na których opalają się szczęśliwcy. Całe zbocze górskie pokryte jest zielenią. Oczywiście sama ścieżka jest stosunkowo dobrze przygotowana i zabezpieczona.

Z uwagi na fakt, że w Cinque Terre w ostatnich latach (głównie jesienią) zdarzały się mniejsze lub większe osunięcia ziemi, górskie ścieżki bywały okresowo zamykane na czas wprowadzenia niezbędnych zabezpieczeń. W 2012 r., czyli ponad rok po słynnej lawinie błotnej wszystkie ścieżki były czynne, ale już w 2013 r. z uwagi na wypadek na jednej z tras, gdzie obsunęły się skały, wprowadzono ograniczenia na niektórych trasach na czas wybudowania specjalnych siatek zabezpieczających. Przed planowaniem podróży po Cinque Terre lepiej sprawdzić aktualne informacje w tzw. Cinque Terre Point (na dworcach kolejowych w La Spezia i Levanto) lub na oficjalnej stronie internetowej Parku Narodowego Cinque Terre.

Osoby, które uwielbiają górskie wspinaczki lub mają więcej niż jeden dzień na zwiedzanie Cinque Terre mogą wybrać bardziej zaawansowane trasy. Widoki z nich są jeszcze bardziej malownicze. Ścieżki położone są wyżej nad poziomem morza, jest na nich mniej turystów, a część tras malowniczo przebiega pomiędzy winnicami.

Booking.com

Położenie

Corniglia położona jest w nadmorskiej, dolnej części Ligurii. Jako jedyna z miasteczek Cinque Terre usytuowana jest na stromym klifie, około 100 metrów nad poziomem morza. Schody zapewniają możliwość zejścia do portu. Taka lokalizacja w przeszłości miała duże znaczenie obronne. Do miasta nie można było dostać się lądem, a ewentualny atak piratów morskich był z łatwością odpierany przez mieszkańców. Corniglia nie posiada własnej plaży piaszczystej, ale wokół wybrzeża pełno jest malowniczych skał, na których można wypoczywać.

Corniglia, Włochy
Corniglia, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

 • Kościół parafialny pod wezwaniem św. Piotra - to typowy przykład stylu gotyckiego w Ligurii. Kościół znajduje się przy głównym placu w mieście i został wzniesiony w XIV wieku. Wcześniej były tu pozostałości innego budynku z XI wieku. 29 czerwca, w dniu św. Piotra, w mieście obchodzone jest święto patrona. Z tej okazji mieszkające tu kobiety przygotowują lokalne specjały, którymi częstują turystów.
 • Ruiny wieży obserwacyjnej - w pobliżu kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Piotra znajdują się ruiny wieży obserwacyjnej, którą w XVI wieku wznieśli Genueńczycy. Z wieży mieszkańcy obserwowali morze w celu przewidzenia ewentualnego ataku piratów na Cinque Terre lub Genuę.
 • Taras maryjny - z Via Feschi można przejść do Tarasu św. Maryi. Rozpościera się stąd fascynujący widok na Morze Liguryjskie. Widać też Manarolę oraz Sanktuarium Nostra Signora delle Grazie w San Bernardino. Przy tarasie maryjnym można zobaczyć także Oratorium św. Katarzyny. Wspaniałe sceny teatralne wśród domów. Z tej części miasta można dotrzeć do miejskiej przystani.
 • Schody Ladarina - tak nazywają się słynne schody łączące centrum Corniglii ze stacją kolejową. Do pokonania jest aż 377 stopni (po drodze 21 “półpiętra”).
 • Plaża Guvano - spostrzegawczy turyści idący w przeciwną (niż do stacji kolejowej) stronę miasta (czyli w kierunku Vernazzy) mogą zauważyć znaki prowadzące do “Guvano Beach”. To słynna na skalę światową i bardzo elitarna plaża nudystów. O Guvano Beach pisał prestiżowy amerykański The New York Times i wpływowy Forbes. Wbrew pozorom nawet w sezonie nie ma tam wielu osób i niektórzy - wcale nie nudyści - traktują tę plażę jako oazę spokoju. Typowi turyści tego miejsca unikają, dzięki czemu plaża zachowała dziewiczą czystość i naturalny spokój. Do Guvano najpierw prowadzą schody z głównej ścieżki Cinque Terre, a następnie ekscentryczny tunel. Na ścianach tunelu wymalowane są nagie postacie. Tunel jest wąski i nieoświetlony. Wprawdzie istnieje specjalny przycisk umożliwiający włączenie światła, ale według relacji wielu turystów nie zawsze on działa. Najbardziej zaradni używają telefonów komórkowych w celu oświetlenia sobie drogi. To kolejny dowód na to, że podąża się do miejsca elitarnego i znanego nielicznym. Po wyjściu z tunelu przed oczami ukazuje się magiczna plaża Guvano. Zazwyczaj jest tu mniej niż kilkanaście osób, woda jest czysta, a słynni nudyści to najczęściej amerykańscy turyści, dla których spacerowanie nago po plaży jest w Ameryce czymś nie do pomyślenia, za co grożą surowe kary. Guvano Beach traktują jako eksperyment i ciekawe przeżycie, którym chwalą się swoim przyjaciołom po powrocie. Nic więc dziwnego, że liguryjska plaża Guvano bardziej znana jest w Ameryce, niż we Włoszech.
 • Ścieżki - podobnie jak w pozostałych miasteczkach Cinque Terre także w Corniglii główną atrakcją są ścieżki Parku Narodowego. W celu spacerowania po ścieżkach Parku Narodowego Cinque Terre konieczne jest wykupienie biletu (w 2012 roku bilet normalny kosztował 5 euro lub 10 euro, jeśli był połączony z możliwością nielimitowanego podróżowania pociągami po miasteczkach Cinque Terre). Środki ze sprzedaży biletów przeznaczane są na zachowanie dziewiczej przyrody na terenie Parku i utrzymanie ścieżek. Spacerując po ścieżkach można obcować z cudowną śródziemnomorską przyrodą, a przy okazji warto zrobić wiele niezapomnianych zdjęć.
 • Via Feschi - główna ulica Corniglii przy której znajdują się sklepy i bary. Jesienią unosi się tutaj charakterystyczny zapach zbieranych winogron.

Historia

Historia Corniglii sięga czasów rzymskich, a jej nazwa pochodzi od nazwiska jednego z pierwszych mieszkańców-założycieli. Podobnie jak pozostałe miasteczka Cinque Terre w 1861 roku Corniglia została przyłączona do Zjednoczonego Królestwa Włoch. Pod koniec XIX wieku doprowadzono tutaj linię kolejową, a niespełna sto lat później asfaltową drogę. Dziś niespełna 300 mieszkańców Corniglii utrzymuje się głównie z turystyki i gastronomii. Niewielka część wciąż pracuje w rolnictwie.

Pesto, Liguria, Włochy
Słynne liguryjskie Pesto w sklepie w Corniglii (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Dojazd samochodem do Corniglii jest możliwy wąską krętą, ale asfaltową drogą. Wcześniej należy zjechać z autostrady kierując się na miejscowość La Spezia. Dojazd samochodem do miasteczka to jednak nienajlepszy pomysł. Miejsc parkingowych jest stosunkowo niewiele i są one płatne (w dodatku znajdują się poza centrum).
 
Corniglia posiada własną stację kolejową leżącą na linii La Spezia - Genua. Zatrzymuje się tutaj większość pociągów regionalnych jeżdżących pomiędzy Levanto, a La Spezia. Pierwsze pociągi jeżdżą od około 6:00 rano, a ostatnie odjeżdżają przed 22:00. Istnieje możliwość nabycia całodniowej Cinque Terre Card Train w cenie 10 euro. Upoważnia ona do całodniowego nielimitowanego podróżowania pomiędzy stacjami Levanto, a La Spezia oraz do wejścia na ścieżki Parku Narodowego Cinque Terre. Kartę można kupić między innymi na dworach kolejowych i w punktach informacji turystycznej.
 
Do Corniglii można dotrzeć również drogą morską. W sezonie wakacyjnym z Monterosso, Forte dei Marmi, Marina di Massy, La Spezia i z Portovenere odpływają regularnie statki do miasteczek Cinque Terre.

Miasta Partnerskie

Corniglia nie posiada miast partnerskich.

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1487 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com