Strona główna -> Porady -> Zatrzymanie ciężarówki we Włoszech. Polski adwokat radzi jak odzyskać pojazd

Zatrzymanie ciężarówki we Włoszech. Polski adwokat radzi jak odzyskać pojazd

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 14,1 tysięcy wyświetleń
Zatrzymanie ciężarówki we Włoszech. Polski adwokat radzi jak odzyskać pojazd

Ciężarówki na zagranicznych tablicach rejestracyjnych często są kontrolowane przez włoską policję. Szczególnie ma to miejsce na północy kraju, gdzie przebiegają jedne z najważniejszych szlaków transportowych Europy. Kierowcy samochodów ciężarowych przewożących rożnego rodzaju towary powinni orientować się zarówno w przepisach Kodeksu Drogowego we Włoszech jak i znać powody, z powodu których grozi im zatrzymanie ciężarówki we Włoszech. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Na czym polega zatrzymanie ciężarówki we Włoszech?

W trakcie kontroli przez włoską policję może dojść do stwierdzenia złamania przepisów takich jak art. 46 włoskiej ustawy L. 298/74 czyli przewóz towarów bez międzynarodowego zezwolenia lub z jego nadużyciem, co skutkuje również zatrzymaniem pojazdu. Policja włoska interpretuje ten przepis bardzo szeroko (np. za brak autoryzacji na użytkowanie pojazdu od firmy leasingowej lub brak umowy leasingowej), przewoźnik zostaje skazany na 4.130,00 euro kary a jego pojazd zostaje zatrzymany na trzy miesiące na parkingu depozytowym (art. 207 kodeksu drogowego).

Zatrzymanie ciężarówki we Włoszech następuje poprzez odprowadzenie samochodu na parking policyjny, gdzie jest on zabezpieczony. Przez ten czas samochód generuje straty zarówno poprzez niemożność jego użycia, jak i ze względu na opóźnienia w dostarczeniu przewożonych towarów. Warto także zaznaczyć, że na kierowcy ciąży także obowiązek opłaty kosztów holowania pojazdu na policyjny parking, a także opłaty za ten parking za okres zatrzymania tam ciężarówki.

Zatrzymanie ciężarówki we Włoszech – jak zminimalizować straty?

Straty i koszty wynikające z zatrzymania ciężarówki we Włoszech można jednak zminimalizować, a często także ich uniknąć dzięki odpowiedniej reakcji na zatrzymanie pojazdu jak i kompetentnemu wsparciu prawnika mówiącego w języku włoskim i specjalizującego się w tamtejszym prawie. Poprzez szybkie wsparcie lokalnego adwokata możliwe jest zarówno obniżenie kosztów związanych z zatrzymaniem, zmiana parkingu na tańszy, jak i zorganizowanie przeładunku przewożonych dóbr celem ich dalszego przewozu, które może nastąpić tylko za zezwoleniem organów policji. Od momentu zatrzymania pojazdu kierowca nie będzie miał dostępu do zatrzymanego samochodu, chyba że policja włoska wyda na to zgodę. Ważne jest zatem żeby zabrał on z niego wszelkie ważne dokumenty i rzeczy osobiste zanim tir zostanie odholowany na policyjny parking. Często przeładunek wiąże się także z uzyskaniem odpowiedniego pozwolenia. Wymagania do spełnienia wszystkich obowiązków i rozwiązanie zaistniałej sytuacji najlepiej wyjaśni polski prawnik we Włoszech. Warto zatem zasięgnąć profesjonalnej pomocy gwarantującej sprawne i możliwie szybkie rozwiązanie problemu.

Jakie są najczęstsze powody zatrzymania samochodu we Włoszech?

Wśród częstych powodów zatrzymania ciężarówki typu tir we Włoszech jest brak licencji międzynarodowej, brak dokumentacji związanej z licencją (umowa leasingowa, autoryzacja do użytkowania), nieodpowiednio wypełniony dokument CMR, niezgodność z prawem wykonywania kabotażu, brak świadectwa kierowcy, jeśli są zatrudnione osoby narodowości spoza Unii Europejskiej itd.

Ważną informacją jest to ze jeśli kierowca opłaci mandat, w ten sposób „przyznaje” się do winy i tym samym zamyka sobie drogę odwołania od mandatu i od kary zatrzymania pojazdu który musi pozostać na parkingu na 3 miesiące i ma zakaz wyjazdu z Włoch. Dlatego warto jest skontaktować się najpierw z polskim prawnikiem na terenie Włoch, który doradzi jakie są możliwe opcje, aby otrzymać zwolnienie ciężarówki, zanim opłaci się mandat.

Co ważne kierowca, którego pojazd zostaje zatrzymany z jednego z powyższych powodów, musi liczyć się także z tym, że mogą zostać na niego nałożone także inne kary będące konsekwencją złamanych przepisów Kodeksu Drogowego, jeżeli głównym powodem kontroli pojazdu było właśnie takie przewinienie.

Co zrobić, gdy dojdzie do zatrzymania pojazdu?

Kierowca otrzymujący mandat, aby móc odwołać się od nałożonej kary i zatrzymania ciężarówki, może wpłacić kaucję (versata a titolo di cauzione) – kaucja ta w razie pozytywnego efektu odwołania zostanie kierowcy zwrócona. Pojazd zostanie wtedy zwolniony na przestawienie na prywatny parking (nie policyjny). Takie wyjście pozwala zaoszczędzić na kosztach za holowanie i parking opisane powyżej. Opłata mandatu, natomiast, oznacza ze kierowca przyznaje się do winy tym samym wyłączając sobie drogę do odwołania i ciężarówka będzie musiała pozostać na parkingu przez 3 miesiące.

Także, aby uzyskać zwolnienie, jedyną możliwością jest złożenie odwołania do Sędziego Pokoju, co musi nastąpić w języku włoskim. Zwolnienia można się spodziewać już po ok. 7-10 dniach przedstawiając odpowiednią dokumentację. Rozprawa o anulowanie mandatu odbywa się po kilku miesiącach.

W przypadku zatrzymania ciężarówki na terenie Włoch najlepiej skorzystać z pomocy mówiącego po włosku polskiego prawnika znającego tamtejsze prawo, który zadba najlepiej o interesy klienta wybierając rozwiązanie oferujące najkorzystniejsze rezultaty i najmniejsze koszty.

Adwokat Emilia Kruk - polski prawnik we Włoszech

Avv. Emilia Kruk – polski adwokat we Włoszech

Kancelaria Avv. Emilia Kruk posiada wieloletnie doświadczenie w tego typu sprawach zarówno doradzając kierowcom zatrzymanych ciężarówek, jak i aktywnie reprezentując ich przed organami odwoławczymi. Oferujemy pomoc w języku polskim, włoskim i angielskim co znacznie ułatwia komunikację zarówno z włoskimi organami odwoławczymi jak i klientami często nie mówiącymi w języku włoskim. Zachęcamy do kontaktu z Kancelarią drogą mailową lub telefoniczną:

Mówiący po polsku prawnik skontaktuje się z Państwem i udzieli pomocy na terenie całych Włoch, niezależnie od tego, gdzie nastąpiło zatrzymanie.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz