Strona główna -> Lombardia -> Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, do Lecco, Varenny lub do Mediolanu?

Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, do Lecco, Varenny lub do Mediolanu?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 241 komentarzy 101,6 tysięcy wyświetleń
Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, do Lecco lub Varenny? Na zdjęciu pociąg odjeżdżający z Bergamo do Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Na Kierunku Włochy znajdziesz nasze rozbudowane, darmowe przewodniki po Bergamo, jeziorze Como, a także po Mediolanie. Natomiast w tym artykule publikujemy praktyczne porady o autobusach z lotniska do centrum Bergamo, o tym jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como, o połączeniach pomiędzy miastami nad jeziorem Como oraz o autobusach i pociągach z Bergamo do Mediolanu. Znajdziesz tu porady praktyczne, wskazówki gdzie kupić bilety, informacje o zniżkach dla dzieci oraz linki do oficjalnych stron z rozkładem jazdy.

Czytelnicy często pytają nas gdzie wynająć samochód na lotnisku w Bergamo. W przypadku zwiedzania tego fragmentu Lombardii, samochód może być tylko kosztownym problemem.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Ceny wynajmu samochodu na lotnisku w Bergamo to jedna kwestia (możesz je sprawdzić tutaj), ale w Bergamo czy Mediolanie trudno znaleźć nocleg w centrum z parkingiem. Dodatkowo centra miast objęte są strefą ZTL (strefa ograniczonego ruchu). Dlatego Czytelnikom zazwyczaj odradzam wynajmowania samochodu, jeśli nie mają zamiaru wybierać się gdzieś dalej. Natomiast samochód bardzo przydałby się nad jeziorem Como – o ile wzdłuż wschodniego brzegu biegnie linia kolejowa, to wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, łatwiej poruszać się autem.

Ponadto wynajem samochodu może mieć jednak sens, jeśli z Bergamo chcesz dostać się nad jezioro Garda albo w Dolomity.

Informacje zawarte w tym artykule są aktualne na luty 2024 r.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum?

pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym i centrum miasta kursują autobusy linii 1 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym i centrum miasta kursują autobusy linii 1 (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z lotniska Orio al Serio do centrum Bergamo najłatwiej dojechać autobusem komunikacji miejskiej ATB (Azienda Trasporti Bergamo), linią numer 1.

Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?
Jak dojechać z lotniska w Bergamo do centrum miasta?

Autobus zatrzymuje się m.in. przy dworcu kolejowym w Bergamo, przy kolejce Funicolare, a także dojeżdża do historycznej, górnej części miasta. W godzinach szczytu autobusy odjeżdżają z przed lotniska co 20 minut.

Dodatkowe informacje oraz aktualne godziny kursowania znajdziesz na oficjalnej stronie ATB:
https://www.atb.bergamo.it/it/viaggia-con-noi/turismo-a-bergamo/airport-bus

Cena biletu na trasie z lotniska do centrum Bergamo wynosi 3,00 euro (strefa C). Bilet można kupić w punktach sprzedaży na lotnisku oraz w biletomacie przy przystanku. Biletomaty są zamontowane także w autobusach, ale tam cena biletu wynosi 3,50 euro. Pamiętaj o skasowaniu biletu.

Podróż z dziećmi: na każdą osobę dorosłą w autobusie może przypadać jedno dziecko do wysokości 1 m. Ponadto bezpłatnie można przewozić wózek dziecięcy, ale powinien być zaparkowany w wyznaczonym miejscu na wprost środkowych drzwi autobusu.

Jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como?

Pociąg z Bergamo do Lecco

jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Najwygodniej pociągiem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Najwygodniej pociągiem (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z Bergamo nad jezioro Como najwygodniej pojechać pociągiem regionalnym, chociaż właśnie rozpoczęła się przebudowa linii kolejowej i krótki odcinek tej trasy trzeba pokonać autobusową komunikacją zastępczą. Pociągi w Lombardii są stosunkowo niedrogie, czyste, nowoczesne i punktualne. No chyba, że akurat trafisz na strajk, co się zdarza kilka razy w roku, ale nawet wtedy są tzw. „połączenia gwarantowane” w godzinach porannych i popołudniowych.

Wróćmy jednak do konkretów. Połączenia kolejowe w Lombardii obsługiwane są przez Trenord, ale rozkład jazdy tych pociągów znajdziesz także na oficjalnej stronie Trenitalia: https://www.trenitalia.com/

W ciągu dnia połączenia z Bergamo do Lecco (nad jeziorem Como) są dokładnie co godzinę. Bilet w jedną stronę kosztuje 4,00 euro. Pociągi są klimatyzowane.

Remont linii kolejowej, który potrwa 3 lata

Bilet na pociąg najłatwiej kupić bezpośrednio na dworcu w Bergamo, w biletomacie Trenitalia lub Trenord. Płatność gotówką lub kartą. Pamiętaj, że taki bilet trzeba skasować przed wejściem do pociągu (zdjęcie kasownika u dołu po prawej stronie).

Pociągi są zazwyczaj nowe, a na ekranach można obserwować postęp w przemierzanej trasie oraz nazwy kolejnych stacji. Poniższe zdjęcie zrobiłem w pociągu z Bergamo do Lecco w sierpniu 2022 r., jednak od 1 października 2022 r. maseczki w pociągach czy autobusach we Włoszech przestały być wymagane.

jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Na zdjęciu wnętrze pociągu Trenord jeżdżącego na linii Bergamo - Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
jak dojechać z Bergamo nad jezioro Como? Na zdjęciu wnętrze pociągu Trenord jeżdżącego na linii Bergamo – Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Podróż z dziećmi: w pociągach Trenord dzieci do 3 roku życia włącznie podróżują bezpłatnie pod warunkiem, że nie zajmują dodatkowego miejsca. Dzieci od 4 do 14 roku życia podróżują ze zniżką 50%. Dodatkowe informacje na oficjalnej stronie przewoźnika: https://www.trenord.it/biglietti/agevolazioni-e-supplementi/ragazzi-e-bambini-in-treno/

Jak dojechać z Bergamo do Varenny?

Jak dojechać z Bergamo do Varenny? Najłatwiej pociągiem z przesiadką na stacji w Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Jak dojechać z Bergamo do Varenny? Najłatwiej pociągiem z przesiadką na stacji w Lecco (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Najpierw trzeba dojechać do Lecco, zgodnie z tym co opisałem w akapicie powyżej. Następnie na stacji w Lecco należy przesiąść się na drugi pociąg. Nie jest to jednak problemem – pociągi są nawzajem znakomicie skomunikowane, a całą podróż odbywa się na jednym bilecie.

Połączeń na trasie z Bergamo do Varenny jest bardzo dużo. W ciągu dnia pociągi jeżdżą co godzinę.

pomiędzy Lecco, a Varenną regulanie kursują pociągi Trenord - na zdjęciu stacja kolejowa w Lecco nad jeziorem Como (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy Lecco, a Varenną regulanie kursują pociągi Trenord – na zdjęciu stacja kolejowa w Lecco nad jeziorem Como (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Bilet kosztuje 6,00 euro. Można go kupić w biletomacie Trenord lub Trenitalia na dworcu (płatność kartą lub gotówką). Należy pamiętać o skasowaniu biletu przed wejściem do pociągu.

Porada praktyczna: z Varenny statkiem lub promem można przepłynąć do Bellagio, które uznawane jest za perłę jeziora Como. Następnie z Bellagio kolejnym promem można popłynąć do Menaggio, które jest trzecim najpiękniejszym miastem nad jeziorem. Rozkład promów możesz sprawdzić na oficjalnej stronie https://www.navigazionelaghi.it/risultati?lake=Como

Jak dojechać z Bergamo do Mediolanu?

Autobusy z lotniska w Bergamo do Mediolanu

pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym w Mediolanie kursują bezpośrednie autobusy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
pomiędzy lotniskiem w Bergamo, a dworcem kolejowym w Mediolanie kursują bezpośrednie autobusy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Z lotniska w Bergamo odjeżdżają bezpośrednie autobusy do Mediolanu. Te autobusy nie wjeżdżają do centrum Bergamo, tylko od razu kierują się na autostradę, a ich przystankiem końcowym jest dworzec kolejowy Milano Centrale przy którym znajduje się także stacja metra.

Stanowiska odjazdu autobusów z lotniska w Bergamo do Mediolanu znajduje się tuż przy wyjściu z hali przylotów. Turyści często żartują, że autobusu do Mediolanu nie trzeba szukać. Autobus znajdzie cię sam. Coś w tym jest.

Bezpośrednie połączenia z lotniska w Bergamo do Mediolanu obsługiwane są przez trzech konkurujących ze sobą przewoźników:

  • Terravision (bilety kupione online w cenie 10 euro, a kupione u kierowcy w cenie 12 euro) – https://www.terravision.eu/ – dodatkowo z naszym kodem SUMMER5KWL kupując bilet online otrzymasz dodatkowe -5% rabatu. Kod ważny jest do 30 września 2024 r.
  • Autostradale (bilety w cenie 12 euro) – https://autostradale.it/
  • Oriosuttle (bilety w cenie 12 euro, bilet kupiony online 10 euro) – http://www.orioshuttle.com/

Bilety na autobus można kupić online na oficjalnych stronach przewoźników, w punktach sprzedaży na lotnisku albo u obsługi bezpośrednio przed wejściem do autobusu.

Podróż z dziećmi: w zależności od wieku i przewoźnika dzieci mogą liczyć na bezpłatny przejazd lub zniżki. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach przewoźników. Wózek dla dziecka należy złożyć i umieścić w luku bagażowym.

Pociągi z Bergamo do Mediolanu

dworzec kolejowy w Mediolanie, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
dworzec kolejowy w Mediolanie, Lombardia, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Połączenie autobusu komunikacji miejskiej i pociągu regionalnego, to najtańszy sposób na dotarcie z lotniska w Bergamo do centrum Mediolanu, ale ze względu na trwający właśnie remont linii kolejowej, niektóre połączenia realizowane są częściowo z wykorzystaniem autobusowej komunikacji zastępczej.

  1. Najpierw należy przejechać z lotniska do dworca kolejowego w Bergamo autobusem linii 1. Przystanek znajduje się tuż przy wyjściu z terminala. Autobusy odjeżdżają co 20 minut.
  2. Następnie połączenia kolejowe z Bergamo do Mediolanu są średnio co godzinę. Bilet na pociąg można kupić w biletomacie na dworcu kolejowym (pamiętaj, aby go później skasować). Natomiast aktualny rozkład jazdy można sprawdzić na oficjalnej stronie https://www.trenitalia.com/

W takim wariancie koszt przejazdu z lotniska w Bergamo do Mediolanu wyniesie 9,00 euro (3,00 euro autobus miejski linii 1 + 6,00 euro pociąg regionalny do Mediolanu).

Io Viaggio – zintegrowany bilet na 1, 2, 3 lub 7 dni

Jeśli planujesz intensywnie podróżować po Lombardii, to być może opłacalne będzie wykupienie karty io viaggio. To zintegrowany bilet uprawniający do przejazdu w Lombardii autobusami, tramwajami, pociągami regionalnymi, metrem, niektórymi kolejkami linowymi i statkami na jeziorze Iseo. Szczegółowa lista znajduje się tutaj.

W 2024 r. ceny karty io viaggio kształtowały się następująco:

  • 1 dzień – 17,50 euro
  • 2 dni – 29,00 euro
  • 3 dni – 35,00 euro
  • 7 dni – 46,50 euro

Bilet obowiązuje w transporcie publicznym tylko na terenie regionu Lombardia. Nie dotyczy połączeń InterCity i ekspresów.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

241 komentarzy

wojciech 2 marca 2024 - 23:19

Dzięki za bardzo pomocną stronę.
btw.
link dot. io viaggio nie działa
„niektórymi kolejkami linowymi i statkami na jeziorze Iseo. Szczegółowa lista znajduje się tutaj.’
A mam pytanie: czy start 3-dniowego biletu „turystycznego” io viaggio liczy się wg daty ( od :0:00)-
czy od faktycznej godziny skasowania -przy pierwszym transporcie ?
Bo jak liczę, moje transfery będą „na styk”.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 marca 2024 - 09:18

Hej,
Oficjalna strona regionu Lombardia oraz strona Trenord ostatnio notorycznie nie działają albo są jakieś ograniczenia z dostępnością tych stron z Polski. Nie wiem z czego to wynika. Bilet 3-dniowy liczy się do północy ostatniego dnia albo do zakończenia usługi w danym dniu. Więc jak pociąg albo metro kończy jazdę po północy, to można jeszcze pojechać. Czyli nie opłaca się go po raz pierwszy kasować po południu lub wieczorem. Chodzi o 3 dni, a nie o 72 godziny.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
PAsia 5 maja 2024 - 06:34

hej! mamy kupiony IO viaggio chcieliśmy wybrać się do Werony i czy wówczas IO viaggio wgl nie działa na tej trasie czy podróżujemy część trasy za darmo a gdzieś musimy dopłacić. i drugie pytanko mamy ostatni dzień podróży z dwulatkiem gdzie ruszyć z Bergamo- Mediolan, garda i brescia zaliczone 🙃🧡

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 maja 2024 - 12:27

Hej,
Mając Io Viaggio musicie tylko dopłacić za ostatni odcinek, czyli pomiędzy ostatnią stacją w Lombardii (Desenzano del Garda), a Weroną. Co do drugiego pytania. Napisałaś, że Garda i Brescia odwiedzone, ale czy byliście nad jeziorem Como? 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Karolina 1 marca 2024 - 18:04

Cześć!
Przejrzałam komentarze i ten wspaniały tekst, patrzyłam na stronach przewoźników, ale nadal nie jestem pewna… Czy jadąc z walizką z lotniska w Bergamo do Porta Nuova autobusem linii 1(ATB) mogę jechać na bilecie dla strefy C (tym niebieskim za 3 euro), czy musze mieć bilet turystyczny na 24h za 7 euro na którym jest informacja luggage included? Jestem już zagubiona 😉
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź!
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 marca 2024 - 08:59

Hej Karolina,
Według regulaminu walizka o wymiarach 20x40x60 cm jedzie bezpłatnie. Natomiast za bagaże do rozmiaru 40x80x120 cm trzeba dopłacić.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magdalena 25 lutego 2024 - 22:51

Proszę o podpowiedź. Pisałeś, że niektóre pociągi Bergamo-Mediolan pomimo remontu jeżdżą na wybranych torach. Czy jest jakiś punkt rozpoznawczy czy jest komunikacja zastępcza czy pociąg jedzie bezpośrednio? Będziemy z dzieciakami, chcę zaoszczędzić czasu na poszukiwania, kupujemy bilet IO Viaggio. Bardzo dziękuję z góry za odpowiedź.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 lutego 2024 - 11:36

Tak, wejdź na trenitalia.com, wybierz datę i godzinę, wpisz podróż z „Bergamo” do „Milano (Tutte Le Stazioni)” i pojawi się lista połączeń. Przy każdym połączeniu będzie widać czas podróży. Niektóre połączenia (te bezpośrednie) trwają 48 minut, a i inne (te z przesiadką) ponad godzinę. Poza tym przy połączeniach z przesiadką jest napisane obok „1 cambio”.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Magdalena 26 lutego 2024 - 12:39

Bardzo dziękuję za pomoc?

Odpowiedz
Wiktoria 29 lutego 2024 - 18:23

Jak nazywają się stacje kolejowe pociagow aby wiedzieć gdzie wysiąść jadąc pociągiem z bergamo nad jezioro lecco potem do veronny?

Jak z verony dostać się na rejs nad jezioro belliagio ? Czy karta viago obejmuje ten rejs?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 marca 2024 - 10:13

Stacje kolejowe mają włoskie nazwy czyli Lecco i Varenna Esino. Nie pomyl Varenny z Veroną – tak jak to napisałaś w komentarzu. To dwa różne miasta 🙂 Io Viaggio nie obejmuje promów na jeziorze Como. Varenna jest malutka, przystań, z której odpływają promy jest dobrze oznakowana, widać ją też na mapach google.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ania 22 lutego 2024 - 20:25

Cześć, planuję wycieczkę 10 marca w niedzielę z Bergamo do Varenny nad Jezioro Como oraz powrót popołudniu tego samego dnia i mam kilka pytań (zapoznałam się z info o remoncie, ale nadal jestem skołowana):
1. Na stronie Trenitalia oraz Trenord widzę połączenie o 8:34 z Bergamo autobusem do Ponte S. Pietro, potem pociągiem do Lecco i potem pociągiem do Varenny Essino, skąd konkretnie startuje ten autobus w Bergamo? Z dworca autobusowego? Czy gdzieś się zastępczo podstawiają na dworcu kolejowym?
2. Czy mogę kupić na dworcu kolejowym (lub autobusowym?) w Bergamo jeden bilet na całą trasę i oddzielnie na trasę powrotną? Czy to będzie kilka biletów, które trzeba będzie kasować na każdej przesiadce?
3. Czy może lepiej dokonać z wyprzedzeniem zakupu biletu na taką trasę na stronie Trenord i pokazać tylko na telefonie?

Nie ukrywam, że nieco obawiam się poszukiwań właściwych punktów odjazdu poszczególnych środków transportu i tych przesiadek w obie strony, więc wszelkie wskazówki bardzo mile widziane 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 lutego 2024 - 10:50

Hej Aniu,
1. Autobusy zastępcze odjeżdżają z przystanku znajdującego się tuż przy placu przed dworcem kolejowym. Nie trzeba iść aż na dworzec autobusowy. Chodzi o ten najbliższy przystanek przed dworcem kolejowym.
2. Tak, oczywiście. Możesz kupić jeden bilet na całą trasę z Bergamo do Varenny, ale pamiętaj, że on jest ważny 4 godziny od momentu skasowania. Więc jedź od razu na tym bilecie prosto do celu. Nie ma potrzeby kupowania od razu biletu powrotnego, ponieważ na stacji w Varennie też jest biletomat. Ale jak chcesz, to możesz go kupić od razu w Bergamo.
3. Możesz też kupić bilet na stronie lub w aplikacji Trenord.

O przesiadkę w Ponte S. Pietro się nie martw. Autobus podjeżdża pod stację kolejową i wszyscy pasażerowie przechodzą z autobusu do pociągu więc wystarczy iść za ludźmi 😉

Miłego wyjazdu!
Łukasz

Odpowiedz
Ania 17 marca 2024 - 17:03

Niestety pogoda była tak fatalna, że nie zdecydowałyśmy się jechać nad Como i finalnie wylądowałyśmy na zwiedzaniu Mediolanu. Chciałam tu po powrocie napisać coś z autopsji o tych przesiadkach i może też komuś wpisem pomóc, ale finalnie mnie to ominęło 😉 Nie zmienia to jednak faktu, że wypad był udany a blog jest naprawdę bardzo pomocny! Dziękuję za informacje i życzę sukcesów oraz wspaniałych dalszych podróży 😁

pozdrawiam, Ania

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 marca 2024 - 10:58

Dzięki 🙂 Życzę w takim razie kolejnego powrotu do Bergamo (może latem) i wówczas wycieczki nad jezioro Como 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Monika 22 lutego 2024 - 14:13

Hej,

W ostatnim tygodniu marca planuję wybrać się z Bergamo do Lecco i mam pytanie odnośnie tego skąd dokładnie w Bergamo odjeżdżają autobusy w ramach komunikacji zastępczej, czy jest to dworzec autobusowy? I czy bilet, który będę miała zakupiony na tą trasę trzeba ponownie kasować po przesiadce z autobusu w Ponte San Pietro, do pociągu jadącego dalej do Lecco?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 lutego 2024 - 10:41

Hej Monika,
Autobusy odjeżdżają z placu przed dworcem w Bergamo. Na przednich szybach autobusów są przyklejone białe kartki z informacją, że to komunikacja zastępcza – jest tam też wydrukowane logo Trenord. Bilet kupuje się jeden na całą podróż. Można go skasować na pokładzie autobusu i później już się go ponownie nie kasuje. Bilety w połączeniach regionalnych ważne są 4 godziny od momentu pierwszego skasowania.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 6 kwietnia 2024 - 13:26

Hej,super blog.Msm pytanie jak daleko jest z Milano Centrale do katedry Duomo,jaki koszt metra,czy można dojść piechotą?
Ile kosztuje bilet kolejowy z Mediolanu do Bellagio,ile trwa podróż?
Wylądujemy 00:05 10.04 jak o tej porze dostać się do hotelu Residenza del borgo?
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 kwietnia 2024 - 17:30

Hej,
Z dworca Milano Centrale do katedry jest niespełna 3 km. Można podjechać metrem za 2,20 euro. Zobacz do artykułu metro w Mediolanie po dodatkowe szczegóły. Nie można dojechać bezpośrednio z Mediolanu do Bellagio. Trzeba najpierw pojechać pociągiem do Varenny i tam przesiąść się na prom z Varenny do Bellagio. Nie wiem, na którym z dwóch lotnisk lądujecie, ale o kwestie dojazdu o późnej porze najlepiej pytać recepcję hotelu.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewelina 18 lutego 2024 - 22:34

Witam,
od kilku dni nie robię nić innego, tylko studiuję Twoje artykuły. Prawdziwa skarbnica wiedzy.
W najbliższy wtorek lecimy z mężem do Bergamo na tydzień. Plan jest taki: Wenecja, Bergamo, Mediolan, Werona, Lecco, jeden dzień, jedno miasta. Czy opłaca nam się kupić Io Viaggio?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 lutego 2024 - 12:58

Hej,
Raczej się nie opłaci. Musicie tylko kupić bilety na pociągi z Bergamo do Lecco i z Bergamo do Mediolanu – one są dość tanie. Natomiast do Werony i Wenecji przypuszczam, że pojedziecie ekspresem Frecciarossa z Mediolanu? 🙂 Io Viaggio działa tylko na terenie Lombardii i tylko w pociągach regionalnych. Więc gdybyście się zdecydowali na zakup tego biletu, to możecie dojechać tylko do stacji Desenzano del Garda, a na dalszy odcinek (do Werony lub Wenecji) należałoby wykupić bilet.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewelina 19 lutego 2024 - 17:56

Dziękuję, jesteś prawdziwą Skarbnicą wiedzy :)) z pasją czytam Twoje (Wasze) strony 🙂

Odpowiedz
Joanna 17 lutego 2024 - 09:22

Dzień dobry
Czy dostanę tańszą kartę Io Viaggio dla seniora.
( mąż i ja 70+ )
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 lutego 2024 - 20:51

Dzień dobry,
Niestety nie, w tych 3 lub 7-dniowych biletach Io Viaggio nie ma zniżek dla seniorów. Są pewnego rodzaju zniżki ale w biletach miesięcznych i całorocznych z myślą o mieszkańcach Lombardii. Turyści jednak z tego nie korzystają.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Beata 9 marca 2024 - 21:37

cześć Łukasz, my bedziemy w Como city juz pojutrze, tam mamy nocleg . we wtorek planujemy pojechac do Tirano na wycieczke do Szwajcarii do st moritz. jak najlepiej sie tam wybrac? jakie sa najlepsze placenta zakładajac ze bedziemy mieć 3dniowy lo viaggio. I gdzies wyczytałam ze czerwony pociag jedzie tam tylko raz dziennie w marcu. Podpowiedz prosze, ile kosztuje bilet na pociag regionalny I czy mozemy wrócic Bernina Express do Tirano.
pozdrawiam, Beata

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 marca 2024 - 08:50

Hej Beata,
Niestety z miasta Como do Tirano (skąd odjeżdża Bernina Express) jest dość daleko. Jeśli Twoim celem był Bernina Express, to lepiej było wybrać nocleg gdzieś po zachodniej stronie jeziora, czyli w Lecco lub w Varennie skąd pociągiem w krótszym czasie można dostać się do Tirano. Jeśli mimo wszystko chcesz pojechać do Tirano, to sprawdź połączenia z Como na stronie trenord lub trenitalia.com. Natomiast rozkład jazdy Bernina Expressu możesz sprawdzić na stronie szwajcarskich kolei SBB. Wszystko opisałem w tym artykule:
https://www.kierunekwlochy.pl/bernina-express-panoramiczny-pociag-z-wloch-do-szwajcarii/

Nie musisz wracać do Tirano Bernina Expressem. W drugą stronę możesz pojechać tańszym pociągiem regionalnym, który jedzie po tej samej trasie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Klaudia 16 lutego 2024 - 20:33

Hej,
W maju wybieramy się do Bergamo, czy ze ze względu przebudowę linii kolejowej z Bergamo do Lecco., będzie możliwy dojazd do Varenny?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 lutego 2024 - 09:33

Hej,
Tak, będzie możliwy – remont trwa tylko na krótkim odcinku tuż przy samym Bergamo. Natomiast na odcinku Lecco – Varenna nie ma żadnych utrudnień i pociągi jeżdżą co godzinę zgodnie z rozkładem.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 15 lutego 2024 - 08:52

Witam
W maju będziemy we Włoszech. Bazą wypadową będzie Tirano. Czy z Tirano pociągiem dojadę do Mediolanu, do Lecco i innych miasteczek wokół jeziora Como?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 lutego 2024 - 14:33

Hej,

Tak, dojedziesz z Tirano do Lecco lub do Mediolanu, ale to jest dość daleko. Z Tirano do Lecco jedzie się prawie dwie godziny pociągiem. Natomiast do Mediolanu dwie i pół godziny z Tirano. Dlatego sugeruję zrobić bazę wypadową w innym miejscu jeśli zależy Ci na zwiedzaniu jeziora Como i Mediolanu 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Justyna 12 kwietnia 2024 - 19:46

Cześć, chciałam zapytać czy z Lecco dojedziemy do Mediolanu? Bo lądujemy w Bergamo, nocować będziemy w Mediolanie a chcieliśmy zobaczyć jezioro Como.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 kwietnia 2024 - 21:14

Tak, pociągi z Lecco do Mediolanu są średnio co godzinę. Rozkład jazdy możesz sprawdzić na oficjalnej stronie trenitalia.com

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 9 lutego 2024 - 11:35

Panie Łukaszu,
Tekst w punkt. Wszystko w pigułce 🙂
Też czekam na zaktualizowanie informacji związanej z komunikacją zastępczą do Lecco.
Ale pytanie jak wiele tutaj dotyczy IO Vaggio.
Bilet trzydniowy. Kupuję w środę po północy, czyli już w czwartek – czy ważny będzie do soboty wieczora? Z wyliczeń wynika, że tak, Proszę o potwierdzenie.
Kupując w aplikacji wpisuję datę od kiedy jest ważny – czy to oznacza, że bilet sam się „zaktywuje” po północy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 10 lutego 2024 - 11:06

Pani Marto,
Dziękuję. Io Viaggio jest ważny – w zależności od wybranej wersji – na przykład 3 dni licząc od momentu pierwszego skasowania (przy bilecie papierowym) lub 3 dni od wybrania początkowej daty i godziny w aplikacji (przy bilecie elektronicznym). Termin liczy się do końca dnia (lub do końca usługi w danym dniu). Czyli Twoje wyliczenia są dobre 🙂
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marcin 12 lutego 2024 - 15:36

Czy zeby podrozowac na Io Viaggio z dzieckiem do 14 lat (8lat obecnie) to musze jakis formularz wypelnic i to tak zadziala? Gdy kupie Io Viaggio dla siebie. Przeczytalem ze w Bergamo na dworcu kolejowym mozna taki formularz wypelnic przy zakupie biletu.
I drugie pytanie, czy w aplikacji ATB Mobile dla Bergamo nie da sie kupic biletu 24h? tego turystyczynego, widze tylko zwykle…

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 12 lutego 2024 - 16:46

Hej,
Tak, w Bergamo na dworcu powiedz w kasie, że interesuje Cię bilet Io Viaggio dla dorosłego + bezpłatny dla dziecka i dostaniesz aktualny formularz do wypełnienia. Jeśli będziesz mieć Io Viaggio to już nie jest Ci potrzebny oddzielny bilet na komunikację miejską w Bergamo. Jeśli natomiast chcesz go kupić w innym dniu, to najprościej to zrobić w biletomacie. Pierwszy biletomat jest już na lotnisku w Bergamo, na przystanku, z którego odjeżdża linia 1.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Natalia 25 stycznia 2024 - 13:21

Dzień dobry.
Super artykuł, bardzo przydatne informacje, same konkrety.
Mam pytanie co do karty io viaggio,
Czy jeśli kupie kartę w piątek o 12, to będzie ona ważna do poniedziałku do 12? Czy do niedzieli?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 stycznia 2024 - 18:19

Dzień dobry,

3-dniowa Io Viaggio będzie ważna od piątku do niedzieli. Io Viaggio ważna jest do końca dnia albo do zakończenia usługi w tym dniu, czyli na przykład jak pociąg wraca po północy to jeszcze można skorzystać mimo, że kalendarzowo to już kolejny dzień. Więc trochę się traci kasując kartę po raz pierwszy wieczorem. Lepiej pierwszy raz użyć jej rano.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marta 5 lutego 2024 - 00:33

Też chętnie się zapoznam z aktualną możliwością dojazdu z Bergamo do Lecco.

Dziękuję za szczegółowy artykuł!

Odpowiedz
Daniel 2 stycznia 2024 - 12:19

Cześć.
Zastanawiam się nad moją pierwszą podróżą do Włoch i mam takie pytanie techniczne odnośnie wyszukiwarki na stronie przewoźnika kolejowego. Dlaczego przy wyszukaniu połączenia z Bergamo do Lecco w styczniu są pociągi bezpośrednio za 4 e od osoby a od lutego jest za 10 e i pokazuje że jedzie przez Mediolan i czas podróży znacznie dłuższy. ? Czy to ja coś źle zaznaczam w wyszukiwarce. Chciałbym jechać 10.03.2024.
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 stycznia 2024 - 14:35

Cześć Daniel,

Początkiem lutego 2024 r. rusza wielka przebudowa linii kolejowej z Bergamo do Lecco. Zapowiedziana jest organizacja zastępczej komunikacji autobusowej na tej trasie, ale na razie nie ma szczegółów. Jak tylko pojawią się oficjalne informacje, to zaktualizuję ten artykuł. Powinno to być jeszcze w styczniu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Oliwia 2 lutego 2024 - 09:15

Cześć,
Czy coś już wiadomo o tej przebudowie ? Wybieramy się 23 lutego i chcemy właśnie z Bergamo do Lecco wyruszyć pociągiem… czy to się uda ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 lutego 2024 - 21:05

Hej,
Od 5 lutego 2024 r. na tej trasie będą jeździły autobusy w zastępstwie pociągów. Za tydzień będą w Polsce, sprawdzę wszystko i zaktualizuję ten artykuł.
Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomasz 15 lutego 2024 - 19:03

Hej!,
Czy coś wiadomo odnośnie trasy jaką będzie kursowała komunikacja zastępcza Bergamo – Lecco? Czy autobus będzie się zatrzymywał na wybranych przystankach autobusowych? Chciałbym skorzystać mieszkając w zachodniej części miasta, bez konieczności dojazdu na dworzec kolejowy.

Łukasz Ropczyński 16 lutego 2024 - 09:18

Hej,
Przystanek pośredni na tej trasie jest przy szpitalu (Bergamo Ospedale). To po zachodniej stronie miasta, więc może miałbyś tam bliżej?
Pozdrawiam,
Łukasz

Kinga 20 grudnia 2023 - 17:39

cześć, mam pytanie czy bilet kupiony elektronicznie na pociąg trzeba kasować? pisze na nim że trzeba go pokazać konduktorowi ale jest jeszcze coś takiego jak „odprawa”. Dzięki za odpowiedź

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 grudnia 2023 - 11:37

Cześć Kinga,

Nie, nie trzeba kasować, ponieważ na tym bilecie elektronicznym i tak widoczna jest godzina wybranego połączenia. Natomiast trzeba skorzystać z odprawy, aby go aktywować przed podróżą.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ola 9 stycznia 2024 - 11:18

O co chodzi z odprawa?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 9 stycznia 2024 - 14:23

Trzeba go po prostu aktywować przed podróżą – w aplikacji albo na stronie Trenitalia, tam gdzie go kupisz. Możesz też kupić bilet papierowy w kasie lub biletomacie na dworcu – wówczas taki bilet wystarczy tylko skasować w kasowniku przy wejściu na peron.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kuba 11 listopada 2023 - 20:58

Hej, mam kilka pytań odnośnie io viaggio:
1. Czy muszę mieć dodatkowo darmowy bilet na pociąg pobrany np. z kasy billetowej czy wchodzę z papierową wersją io viaggio i nic więcej nie potrzebuje?
2. Czy zawsze przed wejściem do pociągu/metra/autobusu muszę skasować io viaggio czy tylko przy pierwszym skorzystaniu z io viaggio?
3. Na oficjalnej stronie io viaggio widnieje informacja, że pociągi Malpensa Ekspress honorują io viaggio z tym zastrzeżeniem, że nie możesz rozpoczynać podróży na lotnisku, a w komentarzach znalazłem informację, gdzie piszesz, że bilet nie uprawnia do podróżowania Malpensa Ekspres. Czy to błąd czy coś się zmieniło?
Z góry dziękuję za wyjaśnienie:) Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 13 listopada 2023 - 10:12

Hej Kuba,

1. Nic więcej nie potrzebujesz. Wystarczy skasowany bilet Io Viaggio.
2. Bilety papierowe kasuje się na początku raz, a potem tylko tam gdzie jest to niezbędne żeby wejść (czyli np. bramki metra). Natomiast biletu elektronicznego się nie kasuje, ponieważ początek ważności biletu wybierany jest w momencie zakupu.
3. Zgadza się. Gdzieś odpisałem – zgodnie z rzeczywistością – że nie można na Io Viaggio dojechać na lotnisko. Być może to było nie do końca precyzyjne. Ta tabela wszystko wyjaśnia i dobrze jest to zobrazowane:
https://www.regione.lombardia.it/wps/wcm/connect/24b1b7d1-ce92-4b9e-88db-6d57c99d4c8e/Prospetto_Malpensa+Express_rev170710_ioviaggio.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=ROOTWORKSPACE-24b1b7d1-ce92-4b9e-88db-6d57c99d4c8e-oHbrd1t

Chodzi o tabelę z „1/2/3/7 giorni”.

Miłego wyjazdu!
Łukasz

Odpowiedz
Ewa 5 października 2023 - 11:04

Witam
mając kartę Io viaggio chcemy pojechać z Bergamo do Varenny. Czy przesiadając sie w Lecco możemy pochodzic po Lecco i potem wsiąść do kolejnego pociągu do Varenny? Czy w przypadku posiadania karty viaggio trzeba zachowac owe 4 godziny ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 października 2023 - 11:18

Oczywiście, że możecie pospacerować po Lecco. Karta Io Viaggio jest ważna od momentu skasowania przez 1, 2, 3 lub 7 dni – w zależności od wybranej opcji.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Michał 27 września 2023 - 19:23

Hej, czy bilet IO VAGGIO uprawnia mnie do poruszania się po Bergamo, Mediolanie, nad Como każdym środkiem transportu tramwaje, metro, autobusy, pociagi regionalne dobrze rozumiem ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 28 września 2023 - 11:58

Hej,

Bilet Io Viaggio uprawnia Cię do podróżowania po całej Lombardii pociągami regionalnymi. Możesz też korzystać z komunikacji miejskiej, czyli autobusów w Bergamo, obydwu kolejek w Bergamo, autobusów i metra w Mediolanie itp. Ponadto w zakres tego biletu wchodzą niektóre kolejki górskie jak chociażby Piani d’Erna w Lecco.

Wyłączone są z tego pociągi InterCity i ekspresy, pociągi Malpensa Express, prywatne autobusy, czy promy na jeziorze Como – tam ta karta nie obowiązuje.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Dagmara 24 września 2023 - 10:31

Witam,
czy bilet kilkudniowy IO VAGGIO obejmuje również metro w Mediolanie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 września 2023 - 10:30

Hej,

Bilet Io Viaggio obejmuje metro w Mediolanie, ale w praktyce najlepiej sprawdza się tam papierowy Io Viaggio. Natomiast z Io Viaggio skanowanym ze smartfona w mediolańskim metrze są problemy i czasem trzeba prosić obsługę o otwarcie bramki.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Beata 17 września 2023 - 22:44

Cześć
Świetne porady ?
Chcę zapytać, czy podpowiesz jak dojechać do Como? Czy muszę pojechać przez Mediolan?
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 września 2023 - 12:15

Hej,

Niestety nie ma bezpośredniego połączenia z Bergamo do Como. Zresztą Como jest rzadko odwiedzane przez turystów, którzy poruszają się transportem publicznym z Bergamo. Lepiej jechać z Bergamo pociągiem do Lecco (połączenia są co godzinę), a później ewentualnie do Varenny (też pociągiem). Następnie z Varenny można przepłynąć na drugą stronę jeziora do Menaggio albo do Bellagio. Natomiast miasto Como nas nie zachwyciło 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Beata 25 września 2023 - 13:26

?
Dziękuję.
Szkoda, że nie zapytałam wcześniej. Szukałabym innej miejscowości.
Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 26 września 2023 - 11:33

Bez przesady, nie będzie tak źle. Z Como jest bezpośrednie połączenie autobusowe do Bellagio więc pod tym względem to dobra baza wypadowa na wycieczkę. Innym autobusem – też z Como – możesz w krótkim czasie dojechać do Lenno (tam jest słynna Villa del Balbianello – najpiękniejsza nad całym jeziorem), następnie do Cadenabbia (gdzie jest Villa Carlotta z pięknymi ogrodami) i do Menaggio, które uważam za jedno z trzech najpiękniejszych miasteczek nad jeziorem. Wszystkie te miejsca opisane są na blogu.

Także Como jako miasto mnie nie urzekło, ale jako baza wypadowa do zwiedzania okolicznych miejsc, to całkiem sensowny wybór.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Arek 26 sierpnia 2023 - 13:35

Cześć! 🙂
Świetny poradnik,
Mam tylko jedno pytanie, czy w godzinach nocnych, tj. 23 kursują autobusy z lotniska w Bergamo do centrum Bergamo? 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 sierpnia 2023 - 15:12

Hej,

Tak, o tej porze autobusy jeszcze kursują. W ostatnim czasie autobusy linii 1 jeżdżą nawet po północy 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Agnieszka 25 sierpnia 2023 - 13:21

Witam, czy możesz podpowiedzieć jak dotrzeć z Bergamo do Lecco w godzinach nocnych, około północy lądujemy w Bergamo.Może są jacyś prywatni przewoźnicy lub jakaś inna opcja? Dziękuję serdecznie!Aga

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 29 sierpnia 2023 - 17:41

Hej,

Z tym będzie ogromny problem. Z roku na rok jest coraz mniej autobusów na tej trasie (już ich prawie nie ma). Natomiast ostatni pociąg z Bergamo do Lecco odjeżdża o 22:20.

Pewnie są prywatni przewoźnicy, ale nie mam akurat w Bergamo w tym zakresie żadnych osobistych doświadczeń. Zawsze korzystam tam albo z transportu publicznego albo z własnego samochodu. W takiej sytuacji być może Wasz hotel albo gospodarz mógłby zaoferować transport albo podać namiary na kogoś, kto taki transfer realizuje? Zdarzało mi się korzystać z prywatnego transferu w innych częściach Włoch i na podobnym dystansie był to koszt 150 euro.

Jeśli to jeszcze możliwe, najrozsądniej byłoby pierwszą noc zarezerwować w Bergamo (na przykład w położonym blisko dworca i lotniska B&B Hotel Bergamo***), a dopiero kolejnego dnia pojechać pociągiem do Lecco.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Sara 24 sierpnia 2023 - 10:16

Hej, czy na Io Vaggio dojade z Begramo do Werony? Czy muszę mieć osobny bilet?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 sierpnia 2023 - 17:51

Hej,

Werona leży w Veneto (Wenecja Euganejska), a Io Viaggio obowiązuje tylko na terenie Lombardii. Możesz więc dojechać z Io Viaggio do ostatniej stacji w Lombardii, czyli do Desenzano del Garda, a na odcinek Desenzano – Werona, musisz dokupić oddzielny bilet.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Katarzyna 9 lipca 2023 - 08:05

Super. Wszystkie informacje w jednym miejscu. Dziękuję szczególnie za wskazówki dotyczące miejsca odjazdu pociągu do Lecco:)

Odpowiedz
Kasia 1 lipca 2023 - 14:56

Czesc, super blog. Pytanie o pociag: jesli kupie bilet z Bergamo do Varenny, to czy np moge wyciasc w Lecco (wiem, ze musze, bo jest koniecznosc przesiadki) i poszwedac sie tam 1-2h i dop potem wsiasc w kojeny pociag do Varenny, czy te bilety sa tylko na konkretne godziny? Pytam czy bilet jest wazny tylko na konkretna godzine, czy te regionalne sa wazne zwyczajnie w dniu skasowania i mozna wsiasc/ wysiasc/ przesiasc sie dowolnie, byle tylko raz na jednej trasie? Dziekuje;)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 lipca 2023 - 00:05

Hej,

Dziękuję za miłe słowa. Bilet na pociągi regionalne jest ważny 4 godziny od momentu skasowania, więc najlepiej jakby cała podróż do Varenny zakończyła się w tym czasie. W najgorszym razie wsiądź do drugiego pociągu przed upływem 4 godziny od skasowania i po prostu dokończ podróż do stacji docelowej.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Aleksandra 8 lipca 2023 - 21:52

Super informacje! A czy możesz napisać gdzie dokładnie na stacji Bergamo znajduje się kasownik do kasowania tych biletów? Będąc dzisiaj na dworcu w ogóle takiego kasownika nie widzieliśmy. Pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lipca 2023 - 20:25

Kasownik znajduje się przy wyjściu z budynku dworca w stronę peronu – jest żółty więc od razu rzuca się w oczy 🙂

Odpowiedz
Monika 5 sierpnia 2023 - 16:20

Czy na karcie IO można jechać do Lugano?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 sierpnia 2023 - 21:11

Nie można. Karta obowiązuje tylko na terytorium regionu Lombardia. Można więc dojechać do ostatniej stacji/przystanku w Lombardii, a dalej – do Lugano – kupić oddzielny bilet.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
agnieszka 30 czerwca 2023 - 09:54

Czy Karta io viaggio działa na autobusy miejskie i kolejki w Bergamo?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lipca 2023 - 21:54

Tak, oczywiście – działa zarówno na autobusy komunikacji miejskiej jak i na obydwie kolejki.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
leszek 2 czerwca 2023 - 22:36

CZY BILET VIAGGIO działa też w mediolanie w metro

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 3 czerwca 2023 - 09:19

Tak, oczywiście 🙂 Papierowy Io Viagio działa bardzo dobrze i otwiera bramki w metrze. Natomiast z elektronicznym biletem bywają problemy na bramkach w metrze i trzeba prosić obsługę o pomoc w otworzeniu bramki.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Marzena 11 lutego 2024 - 10:56

Czy Io vaggio działa też na kolejkę funikolare?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 11 lutego 2024 - 12:20

Tak, działa na obydwie kolejki w Bergamo.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Ewelina 4 sierpnia 2023 - 12:36

cześć Łukasz, czy na karcie io viaggo można podróżować pociągiem z Bergamo do Varenny? Super blog, dzięki za wszystkie informacje.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 5 sierpnia 2023 - 10:57

Tak, oczywiście. Karta Io Viaggio obowiązuje we wszystkich pociągach regionalnych na terenie Lombardii.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Renata 2 czerwca 2023 - 13:46

Super opisane bardzo konkretne i przydatne informacje,jak będę wybierać się do Bergamo to bardzo się przyda ??

Odpowiedz
Jacek 22 kwietnia 2023 - 06:30

bardzo fajnie i rzeczowo przedstawione informacje.Grazie 🙂

Odpowiedz
Zbyszek 19 kwietnia 2023 - 11:54

Bardzo przydatne informacje – dzięki.
Ale mam wątpliwość dotyczącą dzieci – do 14 lat jeżdżą na podstawie biletów IO Viaggio rodziców za free. Jak rozumieć to 14 lat. Czy dziecko, które ma 14 lat i 6 miesięcy może jeździć na bilecie rodzica czy już nie może?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 19 kwietnia 2023 - 12:04

Na oficjalnej stronie regionu Lombardia jest informacja, że dotyczy to dzieci „poniżej 14 roku życia”. Pod spodem w wyjaśnieniach jest dodane, że jak dziecko skończy 14 lat, to w dniu urodzin traci prawo do zniżki.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Gosia 24 kwietnia 2023 - 21:28

czy jeśli kupię bilet io viaggio- za pomocą aplikacji- to czy przejazd z lotniska Bergamo do centrum Bergamo będzie mogła odbyć się już na tym bilecie (połączenie autobusowe)?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 kwietnia 2023 - 20:10

Tak, Io Viaggio obejmuje połączenie z lotniska. Jednak doradzam Czytelnikom, żeby zapłacili za bilet na autobus linii 1 z lotniska i później kupili kartonikowy bilet Io Viaggio na dworcu Bergamo Centrale. Z tym elektronicznym są problemy w metrze w Mediolanie i w niektórych kolejkach górskich. Trzeba wówczas szukać obsługi i prosić o wpuszczenie.

Odpowiedz
Asia 3 maja 2023 - 13:44

A czy można wydrukować bilet zakupiony online i wtedy się nim posługiwać podobnie jak tym kartonowym zakupionym w kasie?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 18:51

Niestety nie wiem, nie próbowałem 🙂 Jak Ci się uda, to daj znać później w komentarzach.

Ola 30 grudnia 2023 - 14:48

Hej Kochani! Swietny blog!

Mam pytanie:
Czy faktycznie problemy z internetowa karta lo viaggio sa tak czeste? Czy to raczej sporadyczne sytuacje? Chcialabym kupic online i miec juz w drodze z lotniska do centrum Bergamo ale nie wiem czy warte to nerwow pozniej 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 2 stycznia 2024 - 10:32

Hej Ola,

Nie – nie są aż tak częste. W zasadzie problem z internetową kartą dotyczy tylko bramek w metrze w Mediolanie. Tam trzeba czasem wzywać obsługę, aby otworzyła bramkę – w praktyce oni często nawet nie sprawdzają biletu, tylko po prostu otwierają bramkę jak ktoś mówi, że ma elektroniczne Io Viaggio. W innych miejscach z elektronicznym biletem nie ma problemu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Kamila 29 czerwca 2023 - 14:11

Czy widać na pierwszy rzut oka, że bilet Io viaggio został skasowany? Pan obsługujący funicolare w Bergamo powiedział, że wg niego bilet nie został skasowany, ale machnął ręką i pozwolił jechać (mimo że włożyłam bilet do szarego kasownika na dworcu)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 lipca 2023 - 23:17

Na moim bilecie był nadruk z kasownika, ale zauważyłem, że ostatnio moi Czytelnicy najczęściej kupują bilet w formie elektronicznej. Już po fakcie, więc chyba nie ma się czym przejmować? Czy Twojego biletu nie sprawdzali nigdzie indziej? Może źle go skasowałaś?

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Tomek 17 kwietnia 2023 - 21:47

OK dzięki za info, pogadamy w takim na miejscu po przyjeździe do Mediolanu 🙂
Na centrale rozumiem są jakieś kasy z tym IO VIAGGIO?
Dzięki!

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 18 kwietnia 2023 - 09:03

Tak, wystarczy podejść do normalnej kasy biletowej Trenord / Trenitalia. Milano Centrale to ogromny, piękny dworzec, świetne oznakowany 😉

Odpowiedz
Asia 27 lutego 2024 - 09:01

Bardzo konkretny i pomocny artykuł. Dziękuję

Odpowiedz
Tomek 16 kwietnia 2023 - 21:18

Cześć! Chcemy zakupić rodzinne IO VIAGGIO i pytanie czy one obowiązują także wtedy dla dzieci (6 i 8 lat) na pociąg regionalny Mediolan – Varenna (Como)?
Jak dobrze rozumiem dzieci jeżdżą na podstawie biletów IO Viaggio rodziców po Mediolanie za free.
Znalazłem info że io viaggio obowiązuje na trasie pociągu regionalnego Mediolan – Varenna (pociąg Trenord), ale nie wiem czy musimy na ten pociąg zakupić dodatkowe bilety dla dzieci?
Dzięki 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 kwietnia 2023 - 11:45

Hej,

To nie jest takie jednoznaczne. Bezwzględnie za darmo podróżują dzieci do 4 roku życia, a starsze dzieci mają 50% zniżki. Natomiast w Trenord jest też możliwość bezpłatnego przejazdu dzieci do 14 roku życia, ale w ramach usługi „Io Viaggio in Famiglia”. Ta usługa jest skierowana NIE TYLKO do mieszkańców Lombardii, ale nie jestem pewien czy nie wymagałaby tego oświadczenia:
https://www.regione.lombardia.it/wps/wcm/connect/6ff79145-805c-4caa-8d8a-4c8139d430f4/IOViaggio+InFamiglia_dich.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=6ff79145-805c-4caa-8d8a-4c8139d430f4

Generalnie te rozwiązania są przewidziane z myślą o mieszkańcach, a turyści korzystają z nich przy okazji. Jeśli mówisz nieco po angielsku lub włosku, to najbezpieczniej byłoby zapytać o dzieci w kasie na dworcu, bezpośrednio przy zakupie Io Viaggio dla Was.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Joanna 26 marca 2023 - 22:25

Hej, jedziemy z lotniska do Bergamo (VIA BROGO PALAZZO) i właściciel obiektu, w kt śpimy napisał, że mamy jechać z lotniska 1 i wysiąść na „Porta Nuova”, który jest centralnym przystankiem autobusowym – dodał, że jedzie się tam 40 min… sądziłam, że ok 20. Nie widzę też takiego przystanku na wizualizacji trasy w tym artykule. Będziemy późno i boje się przegapić przystanku.. faktycznie będziemy jechać 40 min?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 marca 2023 - 18:51

Tak, linia 1 przejeżdża przez Porta Nuova. To jest 1 albo 2 przystanki po dworcu kolejowym Bergamo Centrale, więc nie przegapisz 😉 Stamtąd do obiektu pieszo będziecie mieć jeszcze 2 km, ale trasa jest łatwa.

Nie sądzę żebyście jechali w to miejsce aż 40 minut. Raczej około 20.

Odpowiedz
Aga 18 marca 2023 - 23:19

Witam. Przelatujemy o godz. 00:05 do Bergamo, orientujesz się czy jeżdżą w tych godzinach jakieś autobusy cokolwiek do Mediolanu. Z tego co czytam to jest przerwa nocna.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 marca 2023 - 13:40

Hej,

Wszystko na ten temat opisałem w tym artykule:
https://www.kierunekwlochy.pl/autobus-z-lotniska-w-bergamo-do-mediolanu/

Autobusy są skorelowane z godzinami przylotów. Przykładowo Terravision z lotniska w Bergamo do Mediolanu odjeżdża o 0:30 i o 1:00. Orioshuttle o 00:15, 00:50 i 1:30. W moim artykule na blogu linkuję do oficjalnych stron przewoźników – sprawdź dokładnie rozkład dla dnia Twojego przylotu (nie napisałaś w jakim dniu lądujesz, a mogą być drobne różnice w poszczególnych dniach). Jednak generalnie nie będzie problemu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Perry 27 stycznia 2023 - 16:43

Czy na samym lotnisku w Bergamo można kupić io viaggio? Czy dopiero na dworcu? Jest jakaś alternatywna droga nabycia biletu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 27 stycznia 2023 - 20:28

Niestety na lotnisku nie można kupić io viaggio. Trzeba podjechać do dworca kolejowego w Bergamo i dopiero tam kupić io viaggio.

Odpowiedz
Manuela 15 lutego 2023 - 11:37

A ja mam pytanie czy Io Viaggio jest dla obcokrajowców? Gdzieś przeczytałam, że kartę mogą nabyć tylko obywatele Włoch.

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 15 lutego 2023 - 16:57

Tak, wielu naszych Czytelników korzysta z Io Viaggio – na naszej Facebookowej grupie jest pełno relacji. Kto napisał, że to nie jest dla obcokrajowców?

Odpowiedz
Maja 22 kwietnia 2023 - 22:39

Jak dostać się z Bellagio/Varenny bezpośrednio do Mediolanu?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 24 kwietnia 2023 - 17:26

Z Varenny do Mediolanu pociągiem Trenord. Pociągi są szybkie i wygodne, jeżdżą w ciągu dnia co godzinę. Bilet kosztuje 7,10 euro – możesz go kupić w biletomacie na stacji bezpośrednio przed odjazdem.

Pozdrawiam,
Łukasz

Damian 25 kwietnia 2023 - 00:17

Hej bilet io vagio jest ważny np. 3 dni, czy to znaczy, że od daty skasowania jest ważny przez 3 doby, czyli jeśli skasuję w poniedziałek o 18 to będzie działał do czwartku do 18, cz też po prostu do końca środy?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 25 kwietnia 2023 - 20:26

Przykładowo bilet 7-dniowy jest ważny w dniu pierwszego skasowania i przez 6 kolejnych dni aż do północy albo nawet po północy, jeśli ostatnie połączenie tego dnia jest po północy.

Więc Io Viaggio czasem opłaca się kupić i skasować dopiero o poranku, a w pierwszym dniu pobytu zapłacić zwykłą stawkę na przejazd z lotniska.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Kasia 17 stycznia 2023 - 18:48

Łukasz,
Mam pytanie odnośnie karty „Karta io viaggio”. Czy kupując taką kartę oznacza to, że wsiadam w pociągi oznaczone na stronie i tyle? Nie trzeba żadnych miejscówek? Rezerwacji? Czy jakieś pociągi są wyłączone z tej opcji?
Będziemy na samym początku marca i nie ukrywam, że wydaje się to fajną alternatywą na zobaczenie sporej części regionu 🙂

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 stycznia 2023 - 21:32

Hej Kasiu,
Io Viaggio obowiązuje w pociągach kategorii R (Regionali), RV (Regionali Veloci), RE (Regio Express) i Malpensa Express. Czyli w tych pociągach nie trzeba miejscówki. Poza tym ta karta upoważnia do przejazdu 1 klasą 😉 Wyłączone z tej opcji są oczywiście te drogie, szybkie pociągi oraz pociągi, które jadą poza Lombardię.

Odpowiedz
Kasia 18 stycznia 2023 - 13:41

Dziękuję za odpowiedź!
Czyli ściągając sobie mapkę ze strony kolei – to praktycznie wszystkie 🙂

Odpowiedz
Asia 3 maja 2023 - 13:38

Czy na tej karcie można też pojechać z lotniska Bergamo do centrum ( dworca PKP) autobusem linii ATB ( NR.1)

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 7 maja 2023 - 18:49

Na Io Viaggio? Tak, możesz autobusem ATB linii 1, ale nie możesz jechać autobusami prywatnych przewoźników z lotniska Bergamo do Mediolanu.

Odpowiedz
Ewa 17 maja 2022 - 05:34

Chyba skasował się wam post?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 17 maja 2022 - 21:34

Tak, mamy tu drobne problemy techniczne. Wkrótce go przygotujemy na nowo – przy okazji ze zaktualizowanymi godzinami kursów 🙂

Odpowiedz
Anna 19 lipca 2022 - 19:45

czy jest szansa wrzucić ten post w najbliższym czasie? )

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 21 lipca 2022 - 17:00

Sporo na ten temat jest w drugiej części przewodnika po Bergamo: https://www.kierunekwlochy.pl/bergamo-wlochy – co godzinę są pociągi z Bergamo do Lecco. Ze stacji w Lecco można pojechać dalej do Varenny.

Odpowiedz
Paulina 20 lutego 2024 - 09:51

jak dotrzeć z Bergamo do Iseo i czy jest gdzieś rozkład promów z których można skorzystać w ramach biletu viaggio? i czy faktycznie karta 3dniowa uprawnia do przejazdu 1 dorosły + 1 dziecko? będziemy z mężem i z 2 dzieci 4 i 6 lat.
pozdrawiam

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 20 lutego 2024 - 11:05

Tak, Io Viaggio uprawnia do bezpłatnego podróżowania z dziećmi, ale potrzebny jest do tego dodatkowy formularz, który otrzymacie w kasie na dworcu w Bergamo przy zakupie Io Viaggio. Rozkład rejsów na jeziorze Iseo można sprawdzić na stronie navigazionelaghi.it – proszę pamiętać, że zimą rejsów jest niewiele, a rozkład zmienia się na okres wakacyjny.

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Wiktoria 29 lutego 2024 - 18:03

Heej, planuje na koniec marca lot do Włoch będę lądować z bergamo, na 3 dni – czy jesteś w stanie mi doradzić czy wykupywać kartę Io Viaggio ?
Będę podróżować z lotniska do Mediolanu potem z Mediolanu do bergamo następnego dnia chcemy z bergamo jechać do lecco i varenny i stamtąd promem do Bellagio, czy wszędzie dojadę za pomocą tej karty? Będę wdzięczna za pomoc ? ??

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 1 marca 2024 - 10:10

Hej Wiktoria,
Wejdź na stronę trenitalia.com i porównaj ceny biletów na wszystkich tych odcinkach i sprawdzić czy wyjdą taniej czy drożej niż 35,00 euro (tyle kosztuje 3-dniowa Io Viaggio). Natomiast Io Viaggio nie obowiązuje w autobusach kursujących z lotniska w Bergamo do Mediolanu (czyli na przykład na autobus Terravision i tak musiałabyś kupić oddzielny bilet). Poza tym Io Viaggio nie obejmuje promów na jeziorze Como. Więc wydaje mi się, że na jeden przejazd pociągiem z Mediolanu do Bergamo i potem na podróż w obie strony z Bergamo do Varenny, to się raczej nie opłaci. Ale dla pewności przelicz 😉

Pozdrawiam,
Łukasz

Odpowiedz
Katarzyna 1 marca 2024 - 16:45

Cześć! ? Razem z przyjaciółką – pod koniec marca – wybieramy się na włoski weekend. Nocleg mamy w Bergamo, jednak bardzo zależy Nam, aby odwiedzić też Mediolan, a w dniu przylotu – wymarzone jezioro Commo – w szczególności wąwóz Orrido Di Bellano. To Nasza pierwsza podróż i samolotem i do Włoch, jesteśmy troszkę, jak dzieciaki we mgle. Czy bylibyście tak uprzejmi, aby podpowiedzieć Nam jak się tam dostać w najprostszy sposób? ?

Pozdrawiam i dziękuję, Kasia & Martyna. ?

Odpowiedz
Łukasz Ropczyński 4 marca 2024 - 08:47

Hej,
Na dworcu w Bergamo (w kasie, w biletomacie lub online) kup bilet na całą trasę z Bergamo do Bellano. Następnie – w związku z remontem linii kolejowej, o którym pisałem powyżej – początkowy odcinek pokonuje się autobusową komunikacją zastępczą z Bergamo do Ponte San Pietro. Później z Ponte San Pietro do Lecco – pociągiem. Następnie w Lecco przesiadka na drugi pociąg do Bellano. Pociągi na tej trasie jeżdżą co godzinę. Miłego pobytu we Włoszech!
Łukasz

Mateusz 4 marca 2024 - 20:14

A żeby trafić do Verany muszę w Lecco się przesiąść?

Łukasz Ropczyński 5 marca 2024 - 10:26

Jeśli jedziesz z Bergamo, to tak – jest przesiadka w Lecco. O tym jak dojechać do Varenny napisałem cały akapit w powyższym artykule.

Pozdrawiam,
Łukasz

1 2 3