Strona główna -> Porady -> O czym warto pamiętać podróżując do Włoch z niemowlakiem i co ze sobą zabrać?

O czym warto pamiętać podróżując do Włoch z niemowlakiem i co ze sobą zabrać?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 4,4 tysięcy wyświetleń
O czym warto pamiętać podróżując do Włoch z niemowlakiem i co ze sobą zabrać? (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Czy podróż do Włoch z niemowlakiem to dobry pomysł? Czy taki wyjazd jest bezpieczny i jak się do niego przygotować? Do Włoch jeździmy od ponad dwudziestu lat, ale nigdy – poza ograniczeniami związanymi z pandemią – nie mieliśmy długiej przerwy w podróżowaniu. Powodem, dla którego mielibyśmy zostać w domu, nie była ani ciąża, ani narodziny dzieci. Po przyjściu na świat Natana, z wyjazdami wstrzymaliśmy się na pół roku. Natomiast gdy urodził się Milan, byliśmy już bardziej doświadczonymi rodzicami. Dlatego do Włoch bez obaw pojechaliśmy gdy Milan miał niecałe dwa miesiące.

Gdyby to był inny kraj, to być może postąpilibyśmy inaczej. Jednak we Włoszech nie mogłoby nas zaskoczyć nic ponadto, co równie dobrze mogłoby wydarzyć się w Polsce.

Jeśli poszukujesz rzetelnych wiadomości z Włoch oraz wakacyjnych inspiracji, porad i darmowych przewodników to zapraszam Cię do obserwowania naszego konta na Instagramie.

Rodzice w trakcie wyjazdów zagranicznych najczęściej obawiają się niespodziewanej choroby dziecka, długiego czasu w podróży, a latem dodatkowo upałów. Jednak w północnych regionach Włoch opieka medyczna jest na wyższym poziomie niż w Polsce. Z upałami i długim czasem podróży też można sobie poradzić – trzeba tylko chcieć, zamiast szukać wymówek.

Podróż do Włoch z niemowlakiem może być bardzo udana, jeśli wszystko będzie odpowiednio zaplanowane. W tym wypadku nie można sobie pozwolić na spontaniczność, ale małe dziecko – wbrew pozorom – jest bardzo dobrym kompanem w podróży.

Na początek formalności

O czym rodzice często zapominają planując wakacyjny wyjazd z dzieckiem? O tym, że nawet niemowlak musi mieć dokument tożsamości. W przypadku podróży do Włoch dowód osobisty lub paszport jest wymagany nie tylko do przekroczenia granicy (mimo braku stałych kontroli), ale także przez cały czas w trakcie pobytu za granicą. Obcokrajowcy przebywający we Włoszech przez cały czas mają obowiązek posiadać przy sobie dokumenty tożsamości. Dotyczy to także dzieci.

Ponadto dokumenty całej rodziny, w tym dzieci, potrzebne są przy zameldowaniu w hotelach, kempingach i apartamentach. Hotelowa recepcja lub gospodarz obiektu w ciągu 24-godzin od przyjazdu gości, ma obowiązek zarejestrować ich pobyt w policyjnym systemie. Nie rejestrując gości gospodarze ryzykują poważnymi konsekwencjami. Dlatego traktują ten obowiązek poważnie.

Na wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka czeka się około 30 dni. Paszport w praktyce można uzyskać nieco szybciej. Obydwa wnioski można złożyć przez internet. Dlatego pierwszą rzeczą, o którą trzeba zadbać przed podróżą do Włoch z niemowlakiem jest wyrobienie dokumentu tożsamości.

Natomiast później – nawet na kilka dni przed podróżą – w oddziale NFZ warto wyrobić kartę EKUZ dla każdego członka rodziny, który wyjeżdża na wakacje. Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w państwach Unii Europejskiej w nagłych wypadkach, na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego kraju. Mimo posiadania karty EKUZ warto dodatkowo rozważyć wykupienie prywatnego ubezpieczenia, szczególnie przy podróży z niemowlakiem.

Do Włoch z niemowlakiem – samochodem czy samolotem?

Po załatwieniu kwestii formalnych, przed naszym pierwszym wyjazdem do Włoch z niemowlakiem, zastanawialiśmy się czy lecieć samolotem, czy jednak jechać samochodem. Dyskusja na ten temat była wyjątkowo krótka, a wybór wydał nam się oczywisty.

Większość linii lotniczych dopuszcza lot nawet z dzieckiem, które ma zaledwie 7 dni, ale:

  • Zdania pediatrów co do bezpieczeństwa lotu z bardzo małym dzieckiem są podzielone.
  • Niektórzy lekarze sugerują, aby nie podróżować z dzieckiem samolotem przez pierwsze kilka miesięcy od urodzenia, dopóki układ oddechowy i odpornościowy dziecka nie zostaną w pełni rozwinięte.
  • Ponadto lotniska, samoloty, dworce i autobusy to miejsca, w których występuje tłum, hałas oraz wiele wirusów i bakterii. Dodatkowo czasem może trafić się kaszlący współpasażer, a ewentualna infekcja na początku urlopu mogłaby popsuć cały wyjazd. Nie było więc sensu ryzykować.

Dlatego zdecydowaliśmy się, że na pierwszą podróż z dwumiesięcznym dzieckiem do Włoch pojedziemy samochodem. Przeważyły te zalety:

  • Podróż od drzwi do drzwi. Z domu prosto do apartamentu we Włoszech. Bez kolejek i przesiadek.
  • Możliwość zabrania wielu bagaży. Poza tym co oczywiste, wzięliśmy też wózek, własne łóżeczko turystyczne z pościelą, domową apteczkę, pieluszki, kosmetyki i produkty do pielęgnacji. Zmieściły się też zabawki plażowe dla starszego syna, których do samolotu przecież byśmy nie brali.
  • Ponadto auto daje dużą swobodę na miejscu. Mając do dyspozycji samochód mogliśmy w każdej chwili zmienić plany: pojechać do lepiej zaopatrzonego supermarketu poza centrum miasta, wybrać się do lekarza – gdyby działo się coś niepokojącego – lub przed czasem wrócić do domu, gdybyśmy uznali, że jednak wyjazd nie przebiega po naszej myśli.

Na szczęście nic z tych rzeczy się nie wydarzyło i mimo obaw był to jeden z naszych najbardziej udanych wyjazdów. Niemowlę głównie śpi i je. Raczej nie narzeka więc dla Milana w tym wieku było bez różnicy czy zwiedzaliśmy miasta, czy wybraliśmy się na długą wycieczkę samochodem gdzieś dalej, czy spędzaliśmy dzień na plaży. Wszędzie czuł się dobrze.

Gdzie jechać do Włoch z niemowlakiem?

Na pierwszy wyjazd do Włoch z niemowlakiem wybraliśmy się nad wybrzeże Adriatyku, a konkretnie do urokliwego Caorle. Dlaczego akurat tam?

Ponieważ Caorle to jedna z pierwszych, nadmorskich miejscowości, którą mija się wjeżdżając do Włoch od strony Austrii. Trasa przez Wiedeń, Graz i Villach dla wielu naszych rodaków – w tym dla nas – jest najkrótszą drogą z Polski do Włoch. Czas przejazdu z południa Polski do Caorle to około 10-12 godzin. My dodatkowo tę podróż podzieliśmy na dwa dni, nocując po drodze w Austrii. Na blogu opisujemy nasze sprawdzone hotele w drodze do Włoch.

Ponadto w Caorle nie ma wielu barier architektonicznych, a konkretnie schodków i stromych podjazdów. Miasteczko jest bogate i zadbane – mimo że zabytkowe, to nowoczesne. Jeśli gdzieś są schody, jak na przykład na nadmorską promenadę, to są też podjazdy dla wózków. Wszędzie wzdłuż ulic są chodniki, a historyczne centrum w praktyce jest zamknięte dla ruchu samochodowego. Wózkiem bez problemu można wjechać nawet na plażę, która jest szeroka i piaszczysta.

Jeśli planujesz jechać do Włoch z niemowlakiem, to poza Caorle weź pod uwagę także sąsiednie miejscowości: Lido di JesoloBibioneLignano Sabbiadoro i Grado. Każda z nich będzie dobrym wyborem.

Dodatkowo w trakcie wakacji na tym fragmencie włoskiego wybrzeża, można podjechać samochodem do Punta Sabbioni, gdzie znajduje się przystań, z której regularnie odpływają statki i tramwaje wodne do Wenecji. Na pokład tramwaju wodnego można wjechać z wózkiem, a dzieci do 6 roku życia nie płacą za bilet.

Na co warto zwrócić uwagę rezerwując hotel lub apartament?

Jeśli jedziesz do Włoch z małym dzieckiem to warto rozważyć różne rodzaje noclegów – od hoteli, poprzez apartamenty z kuchnią, aż po domki na kempingach.

Co jest najważniejsze?

  • Zadbaj o to, aby Twój nocleg miał gwarantowane, prywatne miejsce parkingowe. Miejsca oferujące wyłącznie parking przy ulicy, który może być zajęty albo trudno dostępny, od razu odrzuć.
  • Sprawdź czy jest winda, aby można było wjechać do hotelu/apartamentu z wózkiem lub wybierz domek na kempingu.
  • Jeśli wybierasz hotel, to tylko taki, który oferuje śniadania. Rano wygodnie jest zejść z dzieckiem od razu na kawę i bufet śniadaniowy, bez konieczności szukania baru.
  • Sprawdź czy hotel lub apartament zapewnia akcesoria dla dzieci: łóżeczko niemowlęce, krzesełko do karmienia itp.
  • My zawsze staramy się rezerwować pokoje i apartamenty, które składają się z dwóch pokoi i mają balkon, taras albo prywatny ogródek. Wówczas – gdy dzieci zasypiają – możemy wyjść na taras lub do ogrodu, nie przeszkadzając im w zasypianiu.

Co warto ze sobą zabrać z Polski podróżując z małym dzieckiem?

We włoskich sklepach i aptekach dostępne jest niemal wszystko to, z czego korzystają rodzice w Polsce. Nie ma więc sensu zabierać ze sobą zbyt dużych zapasów dla dziecka. Jednak jadąc z niemowlakiem w nowe miejsce, warto ze sobą zabrać pieluszkichusteczki nawilżanekrem i balsam dla noworodkasmoczek oraz ulubiony misia. Dobrze, aby były to zapasy przynajmniej na pierwszych kilka dni pobytu, zanim zorientujesz się gdzie wokół hotelu czy apartamentu są dobrze zaopatrzone sklepy i supermarkety.

Ponadto my braliśmy ze sobą także łóżeczko turystycznepościel dla dziecka oraz apteczkę z zapasem leków na różne sytuacje (w tym na gorączkę i ugryzienia komarów), a także termometr i odciągacz do kataru. Jeśli dziecko nie jest już karmione piersią, trzeba pamiętać o butelce do karmieniapodgrzewaczu i mleku modyfikowanym na cały pobyt. Kaszki i słoiczki z przekąskami też lepiej zabrać ze sobą z Polski – przynajmniej na pierwsze dni pobytu.

Najlepszym okresem na wyjazd do Włoch z niemowlakiem jest druga połowa maja, czerwiec i wrzesień. Ze względu na większą ilość turystów i wyższe temperatury, z maluchem lepiej unikać lipca i sierpnia. Tym bardziej, że rodzice z małym dzieckiem – jeśli nie ma ono starszego rodzeństwa – nie muszą dostosować swoich planów wyjazdowych do roku szkolnego. Poza tym noclegi w czerwcu i we wrześniu są nawet o połowę tańsze niż w lipcu i w sierpniu.

Bez względu na to, jaki z letnich miesięcy wybierzesz i tak warto zabrać ze sobą krem z filtrem dla niemowląt. Wysokie temperatury i słoneczne dni we Włoszech, to nie tylko domena miesięcy wakacyjnych. My – podróżując z dziećmi – zabieramy też ze sobą parasol plażowy oraz niewielki, samorozkładający się namiot plażowy. Taki namiot jest idealny dla niemowlaka – może w nim spokojnie spać, a jednocześnie jest chroniony przed słońcem, wiatrem i piaskiem.

O czym jeszcze trzeba pamiętać podróżując do Włoch z niemowlakiem?

Na koniec mam jeszcze trzy porady praktyczne. Przed wyjazdem do Włoch z niemowlakiem:

  • Sprawdź w mapach google adresy i godziny otwarcia pobliskich supermarketów – żeby wiedzieć gdzie jechać, gdy dziecku zabraknie czegoś ważnego.
  • Zanotuj adresy najbliższych szpitali i aptek. To się zazwyczaj nie przydaje, ale lepiej mieć takie informacje pod ręką niż dopiero szukać w nagłej sytuacji. Włoskie numery alarmowe to 112 i 118 (ten drugi to numer pogotowia ratunkowego).
  • Jeśli nie mówisz dobrze po angielsku lub po włosku, przypomnij sobie podstawowe zwroty (także te związane z wizytą u lekarza). Zdarza się, że w szpitalach niektórzy turyści korzystają po prostu z translatora w telefonie. Inni mają pod telefonem zaufaną osobę w Polsce, która w razie nagłego wypadku, może zdalnie posłużyć za tłumacza. Włochy to kraj pełen turystów więc szczególnie wokół nadmorskich miejscowości, personel szpitalny jest na takie sytuacje przygotowany.

To jedna tylko teoria. W praktyce wielu naszych Czytelników jeździ do Włoch z małymi dziećmi. Choroby, wypadki i niespodziewane sytuacje zdarzają się naprawdę bardzo rzadko.


Akapit na temat tego co warto ze sobą zabrać z Polski podróżując z małym dzieckiem, powstał w ramach współpracy reklamowej ze sklepem internetowym Dr. Max Drogeria.

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

  • Masz pytania? Napisz komentarz poniżej. Otrzymam powiadomienie i odpowiem Ci zazwyczaj w ciągu jednego dnia. Wróć tu na drugi dzień i sprawdź moją odpowiedź (nie czekaj na mailowe powiadomienie o odpowiedzi).
  • Będzie nam miło, jeśli dołączysz do 56 000 osób, które obserwują nasze konto na instagramie.
  • Prowadzimy też największy w Polsce włoski profil bloga na Facebooku, który zgromadził 126 000 zaangażowanych obserwatorów.
  • Zapraszamy również na największą Facebookową Grupę miłośników Włoch, która liczy ponad 100 000 Członków. Tam porad udzielają także Czytelnicy!

Przeczytaj także

Zostaw komentarz