Strona główna -> Porady -> 5 powodów, dla których warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Włoch

5 powodów, dla których warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Włoch

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 1 komentarz 16,6 tysięcy wyświetleń
Ubezpieczenie turystyczne przy wyjeździe na narty do Włoch od 2022 r. będzie w tym kraju obowiązkowe (fot. IDM Südtirol-Alto Adige/Thomas Ondertoller)

Włochy każdego roku plasują się w ścisłej czołówce najchętniej odwiedzanych kierunków wakacyjnych. Polacy doceniają śródziemnomorski klimat, dobrą kuchnię i otwartość Włochów. Warto zaplanować wakacje na Półwyspie Apenińskim i warto to zrobić dobrze. Nie można też zapomnieć o ubezpieczeniu na czas wyjazdu. Dlaczego o ubezpieczenie turystyczne warto zadbać przed podróżą, a sama karta EKUZ to nie wszystko?

Każdy wyjazd zagraniczny to ryzyko. W podróży może wydarzyć się wszystko. Nawet jeśli jedziemy do bezpiecznego, europejskiego kraju, jakim są Włochy. Kłopoty ze zdrowiem, kradzież, nieszczęśliwy wypadek? Warto więc mieć polisę turystyczną, która może nie zapobiegnie tym wydarzeniom, ale znacznie zminimalizuje ich skutki. Dlaczego? Już tłumaczę!

1. …bo EKUZ nie wystarczy

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to najczęściej powtarzany kontrargument przeciwników ubezpieczenia turystycznego. Przecież tak jak inni obywatele Unii Europejskiej i krajów należących do EFTA mamy prawo do opieki medycznej na terenie Włoch. Tak i nie. Zakres opieki jednak nie jest kompletny – EKUZ gwarantuje tylko najbardziej podstawowe usługi ratujące zdrowie i życie. Pozostałe świadczenia nie są refundowane. We Włoszech pacjent musi pokryć z własnej kieszeni:

 • wizyty lekarskie do 36,15 euro,
 • koszty opieki ambulatoryjnej,
 • leczenie stomatologiczne,
 • częściowo transport sanitarny karetką pogotowia ratunkowego,
 • zakup leków.

Leczenie prywatne i transport powrotny do kraju (a są to kwoty rzędu kilkunastu tysięcy  złotych) również nie jest refundowane w ramach EKUZ. Ubezpieczenie turystyczne pokryje wszystkie te świadczenia w ramach sumy gwarantowanej kosztów leczenia. Na terenie Włoch ta kwota nie powinna być niższa niż 30 000 euro.

2. …bo Włochy to raj dla kieszonkowców

Rzym uznawany jest za europejską stolicę kieszonkowców. W kurortach nadmorskich także często dochodzi do kradzieży. Szanse na odzyskanie skradzionych rzeczy są bardzo niewielkie. Można jedynie zapewnić sobie rekompensatę, którą gwarantuje ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. W ramach polisy zostanie wypłacone odszkodowanie do wysokości sumy gwarantowanej (zwykle od 1000 do 5000 zł). Warto jednak pamiętać, że ubezpieczeniem nie będą objęte kradzieże, do których dojdzie przez lekkomyślność lub nieodpowiednie zabezpieczenie bagażu.

3. …bo aktywne wakacje wymagają dodatkowej ochrony

Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)
Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy (fot. Łukasz Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Urlop we Włoszech sprzyja nie tylko zwiedzaniu czy wypoczynkowi. Coraz więcej turystów spędzających wakacje w Italii uprawia sporty wodne. Popularne są rejsy jachtem czy nawet w niektórych rejonach wędrówki górskie. Takie aktywności są nieco bardziej ryzykowne niż klasyczne plażowanie czy zwiedzanie. Trzeba więc ubezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń czy kontuzji. Sporty wysokiego ryzyka bądź ekstremalne (a takimi są choćby surfing, nurkowanie, żeglarstwo, lot balonem, wyprawy górskie itp.) wymagają dodatkowego rozszerzenia ochrony.

4. …bo podróż będzie bardziej komfortowa

Autostrada w Austrii - Włochy samochodem, wszystko co warto wiedzieć (fot. wastesoul, Getty Images Pro)
Autostrada w Austrii – Włochy samochodem, wszystko co warto wiedzieć (fot. wastesoul, Getty Images Pro)

Ubezpieczenie turystyczne to nie tylko koszty leczenia, ochrona przed nieszczęśliwymi wypadkami czy kradzieżą. W ramach Assistance polisa zapewnia pełne wsparcie na cały czas wyjazdu. Można liczyć na pomoc informacyjną czy prawną. Towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje leczenie, powrót do kraju, zapewni opiekę nad małoletnimi dziećmi, w razie kłopotów zaoferuje usługi tłumacza czy prawnika. Centrum alarmowe działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W każdej trudnej sytuacji można liczyć na wsparcie, poradę i konkretne działanie.

5. …bo ubezpieczenie turystyczne nie jest wcale takie drogie

Polisy turystyczne w Polsce należą do najtańszych ubezpieczeń. Ba, są nawet najbardziej opłacalne cenowo w całej Europie. Już od 2,5 zł można zapewnić sobie ochronę na czas wakacji we Włoszech. Najlepiej jednak zakres polisy dopasować indywidualnie do charakteru wyjazdu. Dzięki temu ubezpieczenie będzie pełne i spełni swoją rolę.

Na rankomat.pl sprawdziłem przykładowe koszty polis:

 • Ubezpieczenie dla jednej osoby planującej dwutygodniowy wyjazd do Włoch, połączony z żeglowaniem i surfingiem:
  Cena: 136,08 zł
  Zakres: koszty leczenia, koszty ratownictwa, NNW, 209 sportów objętych ochroną.
 • Ubezpieczenie turystyczne do Włoch dla dwóch osób na 7-dniowy urlop:
  Cena: 35,81 zł.
  Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu.
 • Ubezpieczenie dla czterech osób na 9-dniowy pobyt we Włoszech:
  Cena: 56,54 zł.
  Zakres: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu.

Taką polisę można zakupić online w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl. Wystarczy zaznaczyć szczegóły na temat swojej podróży, wybrać zakres ochrony i dopasować poszczególne elementy ubezpieczenia. Następnie należy uzupełnić swoje dane osobowe i opłacić składkę. Dokument polisy otrzymamy na maila, a jej numer SMS-em.

Ubezpieczenie turystyczne i bezpiecznie wakacje we Włoszech

Jak widać – ubezpieczenie nie jest wymysłem albo niepotrzebną fanaberią. Za parę złotych można sobie i swoim bliskim zapewnić bezpieczeństwo i komfort w razie nieprzewidzianych sytuacji. A to już prawdziwa ulga dla duszy i portfela 🙂

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

1 komentarz

Marta 5 stycznia 2021 - 15:12

Moim zdaniem jest to naprawdę potrzebne zabezpieczenie. Dzięki tak kompleksowej pomocy zapewnianej przez ubezpieczyciela nie trzeba będzie się o nic martwić w trakcie wyjazdu, nawet jeśli przydarzą się nieprzewidziane sytuacje.

Odpowiedz