Strona główna -> Porady -> Jak zorganizować udaną podróż last minute?

Jak zorganizować udaną podróż last minute?

Autor: Łukasz Ropczyński
Opublikowano: Ostatnia aktualizacja: 0 komentarz 4,2 tysięcy wyświetleń
Jak zorganizować udaną podróż last minute? Na zdjęciu widok na panoramę Florencji, Toskania

Turyści planujący kilkudniowy city break albo dłuższy wakacyjny wyjazd do Włoch dzielą się na dwie grupy. Jedni organizują urlop z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Przygotowują się do podróży, czytają o najciekawszych miejscach i zbierają opinie, zanim podejmą ostateczną decyzję. Wcześniejsze planowanie wyjazdu ma swoje zalety, ponieważ bilety lotnicze są wtedy zazwyczaj tańsze, a wybór noclegów o wiele większy. Jednak spora część osób woli decydować o wyjeździe last minute czyli w ostatniej chwili.

Dlaczego? Ponieważ czasem nawet w ostatniej chwili – czyli na kilka dni przed urlopem – można sprawnie zorganizować wyjazd, a przy tym nie przepłacając.

Poza tym – dla części podróżujących – spontaniczne planowanie ma dodatkowe zalety:

  • mniejsze ryzyko, że nieprzewidziane wydarzenie uniemożliwi wyjazd;
  • pewność czy wszyscy uczestnicy wyjazdu są zdrowi (to częste zmartwienie rodziców, którzy podróżują z małymi dziećmi);
  • na 2-3 dni przed podróżą z większym prawdopodobieństwem można przewidzieć prognozę pogody (to ważne, szczególnie przy krótkich wyjazdach, gdy deszcz potrafi pokrzyżować plany);
  • a poza tym czasem spontaniczne decyzje są najlepsze!

O czym więc warto pamiętać rezerwując wyjazd do Włoch w ostatniej chwili?

Bilety lotnicze kupowane last minute – o czym warto wiedzieć?

Wakacje last minute to opcja chętnie wybierana przez tych, którzy ze względu na rodzaj pracy lub inne zobowiązania, nie są w stanie zaplanować swojego wyjazdu z wyprzedzeniem.

Na początek największym wyzwaniem jest znalezienie taniego biletu lotniczego. We wszystkich liniach lotniczych – nawet tych tańszych jak Ryanair czy Wizzair – bilety kupione na kilkanaście godzin przed odlotem są sporo droższe niż kupione wcześniej. Natomiast ceny połączeń lotniczych wyglądają nieco lepiej jeśli bilet na samolot kupuje się na 2-3 dni przed podróżą.

Przy planowaniu lotów na ostatnią chwilę z pomocą przychodzą internetowe porównywarki. eSky.pl to platforma do planowania podróży – przeszukuje kilkaset możliwych wariantów połączeń lotniczych na danej trasie, proponując najlepszą lub najtańszą opcję. Przykładowo tutaj możesz sprawdzić loty Warszawa Rzym, a w tym miejscu loty Kraków Rzym.

Zresztą eSky.pl to nie tylko wyszukiwarka najtańszych biletów lotniczych, ale cała platforma podróżnicza, w której poza lotami, można wyszukiwać noclegi, krótkie wycieczki typu city break oraz wakacje w formie podróży zawierających zarówno noclegi, jak i loty.

Hotele, B&B i apartamenty rezerwowane na ostatnią chwilę

Jeśli masz już bilety lotnicze i wiesz do jakiego miasta lecisz, drugą najważniejszą sprawą jest rezerwacja noclegu.

Niektórzy zastanawiają się czy do Włoch można lecieć „w ciemno”, tak jak kiedyś podróżowało się nad Bałtyk czy do Chorwacji. Jednak we Włoszech wyjazdy „w ciemno” się nie sprawdzają. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób można co najwyżej znaleźć nocleg w hotelu posiadającym całodobową recepcję. Tymczasem zdecydowana większość tańszych noclegów typu B&B, wakacyjne apartamenty, pensjonaty i kameralne hotele – nie ma recepcji, w której ktoś przez cały dzień czekałby na potencjalnych gości. Gospodarz pojawia się w obiekcie na kilka godzin dziennie i przede wszystkim wtedy, gdy wpłynie rezerwacja i spodziewa się przyjazdu gości.

Dlatego w przypadku wyjazdów do Włoch koniecznie zadbaj o wcześniejszą rezerwację noclegu, nawet jeśli miałaby to być rezerwacja złożona dzień lub kilkanaście godzin przed podróżą. W internecie wybór noclegów jest największy, a w ostatniej chwili ceny noclegów potrafią czasem pozytywnie zaskoczyć.

W wysokim sezonie – czyli przede wszystkim w sierpniu – nad włoskim morzem jest problem ze znalezieniem jakiegokolwiek wolnego noclegu. Jednak w takich miastach jak Mediolan, Wenecja czy Florencja przez cały rok 4-gwiazdkowe hotele obniżają ceny noclegów w ostatniej chwili. Hotelarze wychodzą bowiem z założenia, że lepiej sprzedać nocleg w hotelu znacznie taniej, niż nie sprzedać go wcale. To prawdziwa gratka dla tych, którzy nie boją się podróżować bez wcześniejszego długotrwałego planowania.

Formalności, o których w pośpiechu łatwo zapomnieć

W ferworze przygotowań do spontanicznego wyjazdu last minute warto jeszcze pamiętać o formalnościach, o których czasem zapominamy.

Po pierwsze należy sprawdzić ważność dowodu osobistego lub paszportu. Dokument tożsamości jest potrzebny na lotnisku, ale też później w hotelu przy zameldowaniu. Ponadto we Włoszech obcokrajowiec przez cały czas musi posiadać dokumenty przy sobie.

Po drugie, nawet jeśli planujesz tylko city break, a nie wyjazd na narty, to i tak warto wykupić prywatne ubezpieczenie. Tym bardziej, że jego koszt to zaledwie około 10 złotych dziennie od osoby. Przy porównywaniu cen podstawowy zakres ubezpieczenia widoczny jest na pierwszy rzut oka. Jednak warto wczytać się w szczegóły.

Niektórzy ubezpieczyciele stosują klauzulę alkoholową. To oznacza, że nie ponoszą odpowiedzialności gdy do wypadku dojdzie po spożyciu alkoholu. W praktyce może to oznaczać, że jeśli wybierzesz się do restauracji na kolację, w trakcie, której będziesz pić wino, a później – wracając do hotelu – skręcisz nogę, to firma ubezpieczeniowa odmówi pomocy. Dlatego przy wyborze ubezpieczenia nie kieruj się wyłącznie ceną, ale też opiniami i sprawdź warunki w umowie. Dobre polisy ubezpieczeniowe nie mają tego typu niekorzystnych zapisów.

Po trzecie – mimo wykupienia prywatnego ubezpieczenia – warto zabrać ze sobą kartę EKUZ, która w pewnych sytuacjach także może być bardzo potrzebna. Karta EKUZ w oddziałach NFZ wydawana jest praktycznie od ręki więc można ją uzyskać nawet na dzień lub dwa przed wakacyjnym wyjazdem.


Artykuł powstał w ramach współpracy reklamowej z marką eSky.pl

Miło mi, że dotarłeś lub dotarłaś do końca tego przewodnika. Jeśli artykuł okazał się pomocny, zostaw proszę komentarz u dołu.

Przeczytaj także

Zostaw komentarz