Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami

Toskania » Piza

25.03.2012, autor: Łukasz Ropczyński

Piza

prowincja: Piza, region: Toskania, Włochy

Piza, Włochy

To niespełna 90-tysięczne miasto jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Włoch na świecie. Większość ludzi słyszała o istnieniu krzywej wieży, ale niewielu wie, że jest ona tylko częścią wyjątkowo pięknego zespołu średniowiecznych budynków. Sama Piza to nowoczesne miasto z własnym międzynarodowym portem lotniczym, ale też urokliwą starówką położoną nad rzeką Arno.  Z centrum Pizy niespełna dziesięć kilometrów dzieli nas od mającego swój urok wybrzeża Toskanii.

Położenie

Piza położona jest nad rzeką Arno, 80 km od Florencji i 10 km od wybrzeża Toskanii (Morze Tyrreńskie). Piza jest ważnym węzłem kolejowym oraz drogowym. W pobliżu Pizy łączą się autostrady A11 i A12. Na południe od miasta, w kierunku Rzymu prowadzi Via Aurelia (na długich odcinkach bezpłatna droga szybkiego ruchu). W Pizie znajduje się także międzynarodowy port lotniczy.

Zabytki

 • Katedra Santa Maria Assunta - katedra powstała na przełomie XI i XII wieku, w czasach świetności Pizy, gdy sukcesy na Morzu Tyrreńskim odnosiła jej flota. Podatki i cła z portu pozwoliły na sfinansowanie inwestycji. Katedra została wzniesiona w stylu romańskim z domieszką elementów bizantyńskich i arabskich. Według legendy, we wnętrzu katedry, w 1583 roku Galileusz sformułował teorię izochronizmu wahadeł, obserwując kołyszącą się lampę. Bilet do katedry kosztuje 2 euro.
 • Krzywa wieża - krzywa dzwonnica jest jednym z najbardziej znanych zabytków we Włoszech. Jej budowa rozpoczęła się w 1173 roku. Nie była budowana równolegle z katedrą, ale widać harmonię stylów i kolorów pomiędzy budowlami. Dopiero w 1350 roku na wieży osadzono dzwony. 56-metrowa wieża została wybudowana na grząskim gruncie, co spowodowało powolne przechylanie się budowli. Wieża przechylała się o około milimetr w ciągu roku. W 1990 roku odchylenie górnej części wynosiło już 5 metrów. Wówczas włoscy inżynierowie zaczęli ratować wieżę, powstrzymując jej przechylanie, a z czasem proces odchylania udało się odwrócić i dziś wieża przechylona jest o 3,99 metra. Wstęp na wieżę jest płatny. Bilet kosztuje 15 euro.
 • Baptysterium - im św. Jana Chrzciciela. Wzniesiono go na planie koła, z podwójną kopułą. Budowla u góry ozdobiona jest przez koronkową fasadę. Wstęp do baptysterium to wydatek 5 euro.
 • Główny deptak - znajdujący się przy katedrze deptak zawsze jest pełen turystów. Znajdują się tutaj liczne sklepy z pamiątkami. Najczęściej kupowaną rzeczą jest miniaturka krzywej wieży. Przy deptaku jest wiele przytulnych restauracji i kawiarni serwujących wyśmienite dania lokalnej kuchni.
 • Camposanto Monumentale - cmentarz monumentalny jest ostatnim z czterech elementów średniowiecznego zespołu Campo dei Miracoli. Założony w XIII wieku cmentarz jest miejscem pochówku wielu wybitnych osobistości.
 • Piazza dei Cavalieri - w przeszłości plac był najważniejszym miejscem spotkań i handlu w mieście. Obecnie przy placu znajduje się Palazzo dei Cavalieri (na zdjęciu po prawej stronie u dołu) i Palazzo degli Anziani (siedziba uniwersytetu założonego przez Napoleona dla szczególnie uzdolnionych studentów).

Historia

W IX wieku przed naszą erą w okolice przyszłej Pizy przybyli Etruskowie. W II w. p. n. e. osada Etrusków została zajęta przez Rzymian, którzy przy ujściu rzeki Arno do morza Tyrreńskiego założyli port wojenny. Silna flota gwarantowała Pizie władzę w pobliskim rejonie Morza Tyrreńskiego. Podatki i cła z portu morskiego pozwoliły miastu na wzniesienie kilku znaczących budowli, w tym romańskiej katedry, baptysterium oraz dzwonnicę, dziś znaną jako “krzywą wieżę”. W 1284 roku Piza została podbita przez Republikę Genueńską. Zlikwidowano wówczas port i celowo zaniedbano odmulanie rzeki, co miało doprowadzić do odcięcia portu od morza. Dopiero w XV wieku dzięki Medyceuszom (Piza znalazła się wówczas pod panowaniem Florencji), miasto zaczęło na nowo rozkwitać. Założono tu także uniwersytet. Piza jest miejscem pracy Galileusza, słynnego matematyka, fizyka, astronoma i odkrywcy. W 1837 roku Campo dei Mira colo (Pole Cudów) zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Komunikacja

Autobusem do Pizy możemy dojechać bezpośrednio z Florencji, Lucci, Prato, Pistoi, Massy, Cararry, czy Livorno.

Wycieczka samochodem osobowym do Pizy to dobry pomysł. Jeśli jedziemy od północy wzdłuż morza, to najlepiej wybrać autostradę A12. Kierowcy jadący od Florencji najszybciej dotrą drogą A11. Z południem Włoch Piza połączona jest przez drogę ekspresową Aurelia. Układ komunikacyjny miasta jest przejrzysty, ruch stosunkowo płynny i bezpieczny. Na terenie miasta znajdują się płatne miejsca parkingowe, jednak w sezonie znalezienie wolnego miejsca może potrwać dłuższą chwilę.

Piza posiada własne lotnisko o statusie międzynarodowym. Port lotniczy imienia Galileo Galilei znajduje się około 5 minut jazdy od centrum miasta. Z lotniska do stacji kolejowej można dotrzeć autobusem komunikacji miejskiej (linia 3). W Pizie ląduje wiele tanich linii lotniczych, dla których opłaty lotniskowe w pobliskiej Florencji są zbyt wysokie.

W Pizie znajduje się również dworzec kolejowy - jest to stacja przesiadkowa. Piza ma bardzo dogodne połączenia do Florencji, Massy, Carrary, Rzymu, Lukki, Viareggio, La Spezia, czy Prato. Dużą atrakcją turystyczną jest podróż pociągiem regionalnym w stronę Cinque Terre. Po stronie Ligurii tory biegną w licznych tunelach i na estakadach wzdłuż skalistego wybrzeża. Jest to jedna z najbardziej malowniczych tras kolejowych we Włoszech.

Komunikacja miejska w Pizie należy do bardzo nowoczesnych i sprawnie zarządzanych. Linia 3 łączy lotnisko z głównym dworcem kolejowym. Linia 4 łączy dworzec kolejowy z Campo dei Miracoli, przy którym znajduje się krzywa wieża.

Miasta Partnerskie

 • Angers (Francja)
 • Akka (Izrael)
 • Niles (USA)
 • Unna (Niemcy)
 • Corumbá (Brazylia)

Łukasz Ropczyński

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *