Booking.com
Partnerzy

Sonda

Sprawdzamy co myślą nasi czytelnicy

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Booking.com

Najpiękniejsze włoskie filmy: włoskie kino

Uwielbiamy włoskie kino. Często mailowo przesyłacie nam pytanie, jakie włoskie filmy warto zobaczyć? Jakie są znane włoskie filmy ostatnich lat? W tym dziale będziemy sukcesywnie przedstawiać najlepsze włoskie filmy, zarówno ostatnich lat, jak i nieco starsze. Pod każdym z opisów znajduje się krótki film youtube – trailer lub fragment filmu. Zapraszamy do komentowania!

Nuovo cinema Paradiso (1988 r.)

Tytuł polski: Cinema Paradiso
Reżyser: Giuseppe Tornatore
Występują: Philippe Noiret, Salvatore Cascio, Marco Leonardi, Jacques Perrin

Cinema Paradiso to jeden z najsłynniejszych włoskich filmów. Opowiada on historię słynnego włoskiego reżysera Salvatore, który po latach powraca pamięcią do czasów dzieciństwa spędzonego w małym miasteczku na Sycylii.

 

Akcja filmu zaczyna toczyć się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Główną rozrywką mieszkańców prowincjonalnego miasteczka jest oglądanie filmów, w kinie przy głównym miejskim placu. Filmy cenzurowane są wprawdzie przez tutejszego księdza, ale i tak kinowa sala zapełniona jest przy każdym seansie. Do Alfredo – który jest głównym operatorem kina – przychodzi mały chłopczyk Toto, który bardzo pragnie, aby wprowadzić go w tajniki kina. Poznajemy historię Toto, który najpierw jest urokliwym dzieckiem, później młodzieńcem przeżywającym niełatwą miłość, a następnie sławnym reżyserem mieszkającym w apartamencie w centrum Rzymu.

 

To film o miłości do kina z przepiękną muzyką Ennio Morricone w tle. Końcowa scena wzrusza do łez, a film zapamiętuje się na całe życie!

Malèna (2000 r.)

Tytuł polski: Malena
Reżyser: Giuseppe Tornatore
Występują: Monica Bellucci, Giuseppe Sulfaro, Luciano Federico

O tym filmie mówiło się, że powstaje specjalnie dla Monici Bellucci. Ponownie reżyserem jest Giuseppe Tornatore i ponownie akcja toczy się na Sycylii, chociaż tym razem jest to środek II wojny światowej, rok 1941.

 

Film obowiązkowy dla fanów przepięknej Bellucci. Obraz wymarzony dla sympatyków Italii: słoneczna i prowincjonalna Sycylia, okres faszyzmu. W cieniu wojny, na głównym placu toczy się typowe życie miejskie. W mieście wszyscy zwracają uwagę na lokalną piękność – Malenę. Jest ona uwielbiana przez mężczyzn i znienawidzona przez kobiety. Poznajemy historię 13-letniego Renato, który jest zafascynowany Maleną. W filmie przeplatają się śmieszne sytuacje, młodzieńcza burza hormonów i dramatyczne wydarzenia. Sama Malena nie pozostaje dla nikogo obojętna. Sycylijska prowincja oświetlona jest tutaj pięknym słońce, a całość sprawia wrażenie bardzo klimatycznego, wyblakłego miasteczka. Włosi w filmie są pełni temperamentu, a kobiety dokonują dramatycznych wyborów.

 

Film o młodym chłopcu, który jest zafascynowany piękną kobietą. Nastrój, muzyka, światło, ujęcia, główni bohaterowie i ich otoczenie, a przede wszystkim aktorzy – to wszystko hipnotyzuje widza od pierwszych minut.

Io ballo da sola (1996 r.)

Tytuł polski: Ukryte pragnienia
Reżyser: Bernardo Bertolucci
Występują: Liv Tyler, Joseph Fiennes, Jeremy Irons

Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy ten film ogląda się dla pięknej Liv Tyler, czy raczej dla magicznej Toskanii. Z całym szacunkiem dla Liv, ale chyba raczej to drugie. Bertolucci przedstawia Toskanię, jako krainę idealną. Piękne wzgórza, domy z kamienia, świetna kuchnia i romantyczny basen – jakby inaczej u Bertolucciego – z topless kobietą. Film przenosi widzów w toskańskie życie, tamtejszy nastrój i kulturę.

 

Niemal z każdego kadru tego filmu czuć zapach gajów oliwnych i widać piękno toskańskich wzgórz pokrytych cyprysami. Od razu ma się ochotę spakować bagaż i pojechać czym prędzej w okolice Monteriggioni, gdzie kręcono film, do jednego z kamiennych domów. W filmie poznajemy 19-letnią Amerykankę, Lucy, która przyjeżdża do Toskanii odkryć korzenie swojej matki. Początkowo mają to być wakacje połączone z małym rodzinnym śledztwem. Okazuje się, że Lucy trafia do rodziny artystów i indywidualistów. Trudne charaktery i wieczorne rozmowy przy winie zdają się kształtować dziewczynę, która przeżywa tu wiele pięknych chwil. To wspaniały film o miłości, przyjaźni, młodości i przemijaniu.

La grande bellezza (2013 r.)

Tytuł polski: Wielkie piękno
Reżyser: Paolo Sorrentino
Występują: Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina Ferilli

Historia starzejące się dziennikarza, który spaceruje po Rzymie i wspomina czasy młodości. Brzmi dość banalnie, ale film zaczyna się świetnie, a potem jest już tylko ciekawiej. Piękne zdjęcia, ambitne dialogi, wspaniałe miejsca i wspomnienia, melancholia zmieszania z dynamiką, zestawienie przeszłości z nowoczesnym życiem nocnym w Rzymie – Paolo Sorrentino w najlepszym wydaniu! Nic więc dziwnego, że film obsypano nagrodami na wielu festiwalach.

 

Główny bohater poszukuje tytułowego piękna. W ciągu dnia pracując jako dziennikarz upokarza podczas wywiadów młodych i zarozumiałych artystów. Wieczorami bryluje na rzymskich imprezach, a raczej pijackich orgiach, gdzie dzięki swojemu ciętemu językowi i wielkiemu intelektowi staje się gwiazdą wieczoru. Rano budzi się w łóżku z kolejną pięknością i stwierdza, że dziś “jest jakiś dziwny”. Film pełny sprzeczności i przeciwstawień. Piękno miesza się tu z brzydotą. Sacrum z profanum. Niebo z piekłem! Prawdziwy hit ostatnich lat we Włoszech, zarówno na festiwalach, jak i według opinii prasy i widzów.

La Migliore offerta (2013 r.)

Tytuł polski: Koneser
Reżyser: Giuseppe Tornatore
Występują: Geoffrey Rush, Jim Sturgess, Sylvia Hoeks, Donald Sutherland

Znakomity kryminał w reżyserii Giuseppe Tornatore. Film opowiada historię Virgil Oldmana właściciela domu aukcyjnego, który ma starannie poukładane życie i ugruntowaną pozycję społeczną. Oldman ma zaufanie tylko do dwóch osób – swojej prawej ręki w domu aukcyjnym i do młodego specjalisty od renowacji starych przedmiotów. Pewnego dnia podczas wykonywania swoich obowiązków odbiera telefon od tajemniczej kobiety, która chce przekazać na aukcję bogatą kolekcję zbiorów po swojej rodzinie.

 

Główny bohater wiedzie bardzo starannie uporządkowane życie. Nieustannie wydaje mu się, że kontroluję każdą sytuację i nic nie jest w stanie go zaskoczyć. Do wszystkich ma zawsze dystans, jest opanowany i chłodny. Interesy robi bez zbędnych emocji i jakichkolwiek wyrzutów sumienia. W pewnym momencie ludzka natura jednak w nim wygrywa i nieco zmienia swoje postępowanie. Im bardziej nabieramy przekonania, że już wiemy, co się dzieje pomiędzy głównymi bohaterami, tym bardziej jesteśmy zaskakiwani i współczujemy Oldmanowi.

La vita è bella (1997 r.)

Tytuł polski: Życie jest piękne
Reżyser: Roberto Benigni
Występują: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini

Włoski klasyk. Chociaż film od początku budził zdziwienie widzów. Jak holocaust miał być głównym tematem komedii? Historia zaczyna się w toskańskim Arezzo, do którego przybywa ze wsi zabawny Guido. Planuje założyć księgarnie. W tym samym czasie do Włoch wkraczają niemieckie wojska. Czekając na stosowne pozwolenie Guido zakochuje się w młodej nauczycielce pochodzącej z arystokratycznej rodziny. Nauczycielka początkowo spotyka się z jednym z nazistów, ale Guido udaje się podbić jej serce i wkrótce potem są małżeństwem i mają synka Giosue.

 

W wyniku działań nazistów rodzina Guido trafia do obozu koncentracyjnego. W obozie Guido próbuje przekonać swojego syna, że to tylko pewna gra – zabawa dla dorosłych. Film ten zdobył trzy Oskar, w tym dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, dla najlepszego filmu nie anglojęzycznego i za najlepszą muzykę. Dodatkowo film miał jeszcze cztery inne nominacje do Oskarów, zdobył dwie statuetki BAFTA, nagrodę Goya, nagrodę Cezara, wygrał konkurs w Cannes i był nominowany do Złotej Palmy.

Please wait...

To także może Cię zainteresować:

Włochy, wakacje na kempingu Vacansoleil
Wakacje we Włoszech
Booking.com