x
Włochy - KierunekWlochy.pl
Pierwszy kompleksowy portal dla turystów i osób zafascynowanych Włochami
Toskania, Włochy Portofino, Włochy Rzym, Włochy Vernazza, Włochy Wenecja, Włochy
Booking.com

Jakie włoskie miasto lubisz najbardziej?

  • Rzym
  • Wenecja
  • Mediolan
  • Florencja

» » Monteriggioni

Monteriggioni

prowincja: Siena, region: Toskania, Włochy

Monteriggioni, Włochy
Monteriggioni, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Monteriggioni to niewielkie miasteczko, będące tak naprawdę średniowieczną twierdzą usytuowaną na jednym ze wzgórz Toskanii, nieopodal Sieny. Osada jest tak piękna, że Bernardo Bertolucci nagrywał tutaj “Ukryte Pragnienia” z Liv Tyler. Miasteczko przypadło do gustu także producentom telewizyjnych reklam. Swoje samochody promował tutaj rodzimy Fiat, a także producenci z zachodniej Europy, tacy jak Citroen i Volvo.

Otoczone wysokim murem i czternastoma wieżami Monteriggioni swoje miejsce w literaturze zdobyło za sprawą “Boskiej Komedii” Dantego. Podobnie było z turystyczną mapą Włoch. Monteriggioni to punkt obowiązkowy dla każdego, kto kocha Włochy.

Po dotarciu do miasta należy pozostawić samochód na jednym z dwóch parkingów. W zależności od tego, który parking wybierzemy ceny wahają się od 1 do 2 euro za godzinę postoju. Oczywiście droższy jest parking położony bliżej wejścia do miasta (dane z 2013 r.).

Po przekroczeniu średniowiecznej bramy praktycznie od razu znajdziemy się na Piazza Roma. Monteriggioni jest tak malutkie, że na zwiedzenie głównych ulic wystarczyłoby w zasadzie kilkanaście minut. Jest to jednak miejsce tak piękne, że warto pielęgnować tę chwilę i posiedzieć dłużej na szesnastowiecznym placu. Kamienice i kościół wokół wyglądają jak żywcem wyjęte sprzed kilkuset lat. Po środku placu znajduje się charakterystyczna dla ówczesnych włoskich miast studnia. Wokół otoczeni jesteśmy wysokimi, kamiennymi murami. Rozgrzany bruk pięknie mieni się w promieniach słońca. Przy wejściu do kościoła Santa Maria Assunta niewielka część placu wybrukowana jest średniowiecznym kamieniem.

Monteriggioni jest jednym z niewielu tak dobrze zachowanych średniowiecznych miasteczek. Od XIV w. praktycznie nie było tu żadnych zmian w architekturze.

W pierwszy weekend lipca co roku odbywa się tutaj impreza pod nazwą Festa Medievale. Mieszkańcy, także z okolicznych miejscowości, przebierają się w średniowieczne stroje odgrywając role kupców, rolników, żołnierzy, magów, błaznów i żonglerów. W specjalnych namiotach można skosztować średniowiecznej kuchni i alkoholi.

Ciekawostką jest fakt, że Monteriggioni zostało wiernie odwzorowane w popularnych grach komputerowych Assassin's Creed II i Assassin's Creed: Brotherhood. Wynika to z faktu, że na przełomie XV i XVI wieku w posiadłości górującej nad miejscowością mieściła się siedziba aasynów.

Booking.com

Położenie

Miasteczko położone jest w samym centrum Toskanii przy drodze ekspresowej z Florencji do Sieny. Historyczna zabudowa znajduje się na charakterystycznym wzgórzu, widocznym z większej odległości. Wokół miasteczka znajdują się typowe dla tego rejonu Toskanii winnice i gaje oliwne. Monteriggioni ma ponag 9 tys. mieszkańców. Liczba ta znacząco wzrosła w ostatnim czasie.

Monteriggioni, Włochy
Monteriggioni, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki...

  • Santa Maria Assunta - romański kościół przy głównym placu Monteriggioni. Jego zwiedzanie jest bezpłatne. W środku można zapalić świecę w wybranej przez siebie intencji.
  • Mury obronne miasta - w całości zachowane mury obronne Monteriggioni są dostępne dla turystów. Wejście znajduje się w pobliżu głównej bramy prowadzącej z parkingów do miasta. Murami można obejść całą twierdzę dookoła. Z jednej strony możemy podziwiać zabudowę miasteczka, a z drugiej przepięknie wzgórza Toskanii. Długość murów wynosi 570 metrów. Na murach zbudowano specjalne platformy widokowe dla turystów.
  • Piazza Roma - główny plac miasta wokół którego znajdują się kamieniczki, sklepiki z pamiątkami i winem oraz bary.

Historia

Monteriggioni zostało zbudowane przez mieszkańców Sieny w latach 1213-1219. Chodziło o to, aby można było kontrolować szlaki handlowe. Ponadto miasteczko miało odbijać ataki ze strony Florencji i Volterry. Monteriggioni pozostawało niezdobyte przez trzy wieki. Dopiero w 1554 mieszkańcy Florencji przekupili wojskowego z Monteriggioni, który oddał im kluczę do miasteczka.

W XX i XXI w. miasteczko stało się scenerią dla filmów, reklam i gier komputerowych. Nagrywano tu sceny do 10 filmów, z czego najważniejsze to “Ukryte Pragnienia”, “Angielski Pacjent”, “Herbata z Mussolinim” i “Gladiator”. Swoje reklamy nagrywali tu producenci rajstop z San Pellegrino, koncerny samochodowe Citroen, Fiat, Nissan, Ford i Volvo. Luciano Pavarotti reklamował tutaj najstarszy bank świata Monte dei Paschi di Siena, a aktor Gérard Depardieu promował produkty Barilli i Mulino Bianco.

Monteriggioni, Włochy
Monteriggioni, Toskania, Włochy (fot. Ł. Ropczyński, kierunekwlochy.pl)

Komunikacja

Monteriggioni znajduje się tuż obok drogi ekspresowej łączącej Florencję ze Sieną. Dojazd jest więc stosunkowo łatwy. Przed samym historycznym centrum miasta znajdują się dwa parkingi. Jeden większy (przystosowany także dla autokarów), z którego do miasta trzeba przejść około 300 metrów i drugi mniejszy, który jest praktycznie tuż przy murach. Ceny w 2013 r. za godzinę parkowania wynosiły odpowiednio 1 i 2 euro.

Miasta Partnerskie

Brak informacji.

Ocena miejsca

3/5 gwiazdek (1387 głosy)

Napisz komentarz do artykułu

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 
Pola wymagane *
Booking.com